Popis atrakcie

Perle Slovenského krasu, Zádielskej doline, kraľuje do výšin sa týčiaca mohutná skalná veža, nazývaná ako Cukrová Homoľa. Tento obelisk stojí v strede Zádielskej doliny a je symbolom najkrajších ciest v doline.

Cukrová Homoľa predstavuje zvyšok okraja planiny, ktorý Blatný potok obišiel, a preto sa zachovala dodnes. Jej udaná výška je 105 metrov a na úpätiach tejto skalnej veže je možné pozorovať rôzne druhy horských rastlín. Naopak vo vyšších polohách, aj na jej stenách, rastú suchomilné a teplomilné druhy.

Táto skalná veža je obľúbeným miestom nielen turistov, ale aj skalolezcov, nakoľko je tu povolené voľné lezenie. Cukrová Homoľa svojím tvarom patrí k najlepším lezeckým terénom nielen v oblasti Zádielu, ale na Slovensku vôbec.

Zaujímavosťou je, že svoj názov dostala podľa podobnosti s homoľou cukru, čo predstavovalo tradičné balenia cukru vyrábané a predávané do konca 19. storočia. Mala tvar zrezaného rotačného kužeľa, rovnako ako táto skalná veža.

Najideálnejším východiskovým bodom ku skalnej veži je obec Zádiel, odkiaľ pôjdete po červenej turistickej trase. Celkový čas tejto trasy trvá ku skalnej veži približne 0:25 h a naspäť rezkejším tempom je to 0:15 h.

ubytovanie Zádiel
Mapa
Turistická mapa (GPS 48.62713, 20.83089)
Google mapy (navigácia)
Ubytovanie
Booking.com

Najbližšie tipy na výlet v okolí Cukrová homola

1.2 km
Náučný chodník Zádielská tiesňava
Turistika

Národná prírodná rezervácia Zádielská tiesňava je monumentálna krasová 3 km dlhá tiesňava. Nachádza sa v Zádielskej doline neďaleko obce Zádiel.

Dĺžka celej doliny je ta...

Zádiel
2.0 km
Hájske vodopády
Vodopády

Krásne Hájske vodopády, nazývané tiež Vodopády Hlboký jarok, sa nachádzajú v krasovej tiesňave Hájska dolina. Do Hájskej doliny sa vchádza cez obec Háj a má dĺžku 3km.

...
Háj
3.7 km
Turniansky hrad
Zrúcaniny

Zrúcanina turnianskeho hradu sa nachádza na krasovom vrchu nad obcou Turňa nad Bodvou. V listinách sa uvádza rok postavenia hradu rok 1357, teda 14.storočie. Ale v tomto ...

Turňa nad Bodvou
7.9 km
Husitský kostolík v Lúčke
Zrúcaniny

Kostolík postavili na vyvýšenine v 13. storočí. Neskôr bol počas pôsobenia Jána Jiskru z Brandýsa opevnený kamenným múrom a strážnou vežičkou. Kostolík sa tak premenil na...

Lúčka
12.1 km
Jasovská jaskyňa
Jaskyne

Viete, ktorá jaskyňa bola ako prvá sprístupnená na území Slovenska? Toto prvenstvo prináleží práve Jasovskej jaskyni. Hovorí sa, že ju objavil jeden z mníchov premonštrát...

Jasov
12.1 km
Náučný chodník Jasovská skala
Turistika

Ak hľadáte nenáročnú túru, pri ktorej si dokonale oddýchnete a ukončíte ju nádhernými výhľadmi, určite sa vydajte po stopách Náučného chodníka Jasovská skala, ktorý začín...

Jasov
12.5 km
Letné kúpalisko Moldava nad Bodvou
Kúpanie

Voda, slnko, zábava a relax -- toto všetko nájdete len na jednom mieste - Letné kúpalisko Moldava nad Bodvou. Je situované na okraji mesta, v tichom prostredí vyznačujúco...

Moldava nad Bodvou
16.7 km
Mauzóleum Andrássyovcov
Múzeá a história

Mauzóleum Andrássyovcov je mimoriadne cenná pamiatka secesného staviteľského a sochárskeho umenia. Nachádza sa v pokojnom a malebnom prostredí Krásnohorského Podhradia.

...
Krásnohorské Podhradie