Kontakt
  • GPS: 48.99817, 19.58345
Popis atrakcie

Demänovská jaskyňa slobody, už dlhé roky udivuje návštevníkov bohatou sintrovou výplňou rozličných farieb, tajuplným podzemným tokom Demänovky, či trblietavými jazierkami. Aj preto patrí do prvej desiatky najkrajších jaskýň v Európe a medzi najnavštevovanejšie jaskyne na Slovensku.

Demänovská jaskyňa slobody sa nachádza na severnej strane Nízkych Tatier vo vápencovom masíve Demänovskej hory v Demänovskej doline. Je vzdialená približne 11km od Liptovského Mikuláša.

Demänovská jaskyňa slobody bola objavená v roku 1921 objavným ponorom. Po vybudovaní prístupových chodníkov a inštalovaní elektrického osvetlenia ju v roku 1924 sprístupnili širokej verejnosti.

Mohutné podzemné priestory Demänovskej jaskyne slobody sa rozprestierajú v piatich poschodiach, aj vďaka tomu môžu návštevníci obdivovať unikátny kvapľový vodopád vysoký 6 m, ale aj 40 m hlbokú priepasť.

Prehliadkový trasa sa delí na dva okruhy. Tradičný okruh má dĺžku 1 150 m a prevýšenie 86 m. Na trase je 913 schodov. Dlhý okruh má dĺžku 2 150 m, rovnaké prevýšenie a 1 118 schodov. Dĺžka trvania prehliadky tradičného okruhu je asi 60 min, pri veľkom okruhu približne 100 min.

Medzi najzaujímavejšie priestory systému Demänovskej jaskyne patria jedinečné sintrové formy, stropy bohato zdobené kvapľovou výzdobou, typické riečne modelované chodby a stropné korytá. Raritou jaskyne sú jaskynné perly v podobe hrachových guľôčok vo Veľkom dóme, inovaťové stalaktity a Kamenné slnko v Klenotnici.

Ku vstupu do jaskyne, ktorý sa nachádza v dolinke Točište, vedie serpentínový chodník spestrený informačnými panelmi. Dĺžka chodníka je asi 400 m a prevýšenie 67 m. Výstup k jaskyni trvá 10 - 15 min.

Môže sa Vám hodiť ponuka na Hauzi: ubytovanie Demänovská Dolina
Mapa
Turistická mapa (GPS 48.99817, 19.58345)
Google mapy (navigácia)
BiBi • Júl 2020
Pridané fotografie:
Ubytovanie
Booking.com

Najbližšie tipy na výlet v okolí Demänovská jaskyňa Slobody

1.6 km
Symbolický cintorín obetiam Nízkych Tatier
Turistika

Hory sú krásne, no vedia byť aj zradné a nebezpečné. V Demänovskej doline, na Stodôlkach, vznikol symbolický cintorín obetiam horských nešťastí Nízkych Tatier, ktorý slúž...

Demänovská Dolina
2.1 km
Demänovská ľadová jaskyňa
Jaskyne

Očarujúce ľadové kráľovstvo, ktoré pretrváva tisícročia aj počas tých najväčších horúčav, nájdete v podzemných jaskynných priestoroch známej Demänovskej ľadovej jaskyni.

...
Pavčina Lehota
2.3 km
Rozhľadňa na Ostredku
Rozhľadne

Ak zatúžite vidieť krásy Demänovskej doliny nielen zo zeme, ale i z výšin, vydajte sa na rozhľadňu na Ostredku.

Rozhľadňa je zasadená v lone krásnej nízkotatranskej prír...

Demänovská Dolina
2.9 km
Tarzania Jasná
Adrenalínové atrakcie

Rekreačné stredisko Jasná v Demänovskej doline disponuje vynikajúcimi podmienkami na lyžovanie a turistiku. No vedeli ste, že okrem toho ukrýva aj jedinečný lanový park T...

Demänovská Dolina
3.1 km
Demänovská hora - 1304 m n. m.
Turistika

V Nízkych Tatrách sa okrem známych turistických vrcholov ako je Ďumbier, či Chopok nachádzajú aj ďalšie rovnako krásne a zaujímavé, avšak turistami menej vyhľadávané vrch...

Liptovský Mikuláš
3.2 km
Lyžiarske stredisko Jasná - Chopok sever
Lyžovanie

Jasná - Chopok je najväčšie lyžiarske stredisko na Slovensko s výbornými podmienkami pre zimné športy a ponúka nekonečné možnosti aktivít, zábavy a aktívneho oddychu. Pon...

Demänovská Dolina
3.2 km
Vrbické pleso
Iné atrakcie

Prekrásne prostredie Demänovskej doliny v Nízkych Tatrách ako ligotavý diamant dotvára aj prírodná pamiatka Vrbické pleso.

Je najväčším prírodným jazerom v Nízkych Tatrá...

Demänovská Dolina
3.5 km
Letná bobová dráha Žiarce
Adrenalínové atrakcie

Dovolenkujete v krásnom prostredí Liptova a hľadáte adrenalínový zážitok v kombinácii s množstvom smiechu zábavy? Tak potom by ste mali navštíviť letnú horskú bobovú dráh...

Pavčina Lehota