Popis atrakcie

Jánošíkove diery sú sústava tiesňav a kaňonov v Krivánskej Malej Fatre. Nachádzajú sa v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec a skladajú sa z troch ucelených častí: Dolné diery, Nové diery a Horné diery. Preteká nimi Dierový potok, ktorý ich vyformoval.

Dolné diery sú značené náučným chodníkom. Nachádzajú sa v nich dva vodopády s výškou 1 m a 3,5 m, ktoré sú súčasťou vodopádov Dierového potoka.

Rovnako ako aj v ostatných dvoch častiach, aj v časti Dolné diery môžete obdivovať bizarné skalné útvary, previsy a úžľabiny, ktoré majú charakteristickú klímu. Vďaka nej sa tieto skalné útvary stali domovom rôznorodých druhov rastlín a živočíchov.

Trasa je vhodná a zaujímavá aj pre rodiny s deťmi. Prechody sú nenáročné a ponad Dierový potok vedú lávkami so zábradlím. Dolné diery končia Podžiarom, kde v malej dreveničke nájdete bufet. Tu sa môžete občerstviť a chvíľku si posedieť na lavičkách alebo na lúke pri vode.

Pre všetkých nadšencov turistiky a prírody odporúčame prejsť všetky časti. Jánošíkove diery sú prístupné atraktívnymi značenými turistickými chodníkmi s lávkami, rebríkmi a reťazami z Terchovej – Biely Potok.

Mapa
Turistická mapa (GPS 49.25047, 19.07304)
Google mapy (navigácia)
Ubytovanie
Booking.com

Najbližšie tipy na výlet v okolí Dolné diery - Jánošíkove diery

0.2 km
Nové diery - Jánošíkove diery
Turistika

Ak zavítate do Terchovej, určite nevynechajte ani Jánošíkove diery, ktoré na Vás jednoznačne zapôsobia. Jánošíkove diery sa skladajú z niekoľkých tiesňav a poslednou spr...

Terchová
1.2 km
Horné diery - Jánošíkove diery
Turistika

Vybrať sa do Malej Fatry a nezdolať Horné Jánošíkove diery by bola veľká chyba, ktorú by ste neskôr veľmi ľutovali.

Východiskovým bodom pre objavovanie zákutí a krás prír...

Terchová
2.1 km
Malý Rozsutec
Turistika

Malý Rozsutec je známy vrch a obľúbený turistický cieľ vo východnej časti pohoria Malá Fatra. Je menším a na túru oveľa menej náročným bratom vrchu Veľký Rozsutec.

Vrchol...

Zázrivá
2.3 km
Lanový Park Dino Adventure
Adrenalínové atrakcie

Kopaničiarska obec Terchová to nie len rodisko Juraja Jánošíka, kolíska folklóru a miesto prekypujúce panenskou prírodou. Je to aj miesto plné zábavy. Miestny borovicový ...

Terchová
2.4 km
RIC Terchovec
Kúpanie

Terchovec je malý aquapark s celoročnou prevádzkou. Nachádza sa v krásnom prostredí v srdci Terchovej, ktorá je vstupnou bránou do Malej Fatry.

Areál aquaparku sa skladá...

Terchová
2.6 km
Tiesňavy v Malej Fatre
Turistika

Ak sa chystáte do Malej Fary, určite by ste nemali vynechať najatraktívnejšiu dolinu v tejto lokalite. Je ňou údolie Tiesňavy, ktorá vytvára očarujúci vstup do Vrátnej d...

Terchová