Kontakt
  • GPS: 49.17444, 18.86214
Popis atrakcie

Ak zavítate do končín strečnianskej tiesňavy, či do malebnej obci Strečno, nezabudnite sa zastaviť aj na vysokom vápencovom brale. Práve tam už od dávnych dôb stojí veľkolepý Hrad Strečno.

Dnešný vnútorný gotický hrad vybudovali na základoch zo 14. storočia. Avšak nájdené archeologické nálezy dokazujú, že hradná vyvýšenina bola obývaná už v dobe bronzovej a železnej.

Prvými držiteľmi hradu boli Balašovci. Neskôr sa vystriedalo viacero majiteľov, medzi ktorými boli aj Matúš Čák Trenčiansky, Pongrácovci, Kostkovci, Vešeléniovci, no najznámejšia bola rodina Bošňáková.

Z tohto rodu pochádzala aj dobrosrdečná a skromná Žofia Bošňáková (Bosniaková). Medzi poddanými bola nesmierne obľúbená. Svoj ľud mala rada, bola k nim dobrá a milá. Zomrela pomerne mladá a odvtedy hrad len pustol a stal sa neobývateľným.

Po archeologických výskumoch bol hrad zaistený, spevnený a rekonštruovaný. Od roku 1995 je sprístupnený verejnosti. V súčasnoti sa na hrade nachádza stála expozícia Považského múzea.

K hradu vedie pôvodná stredoveká cesta (dnes vydláždená) obchádzajúca hradné bralo, ktorá vás dovedie k vstupnej bráne s premostením nad skalnatou hradobnou priekopou. Z hradu je prekrásny výhľad na široké okolie.

Pod hradom si môžete prezrieť stredkovekú dedinu Paseka, ktorá je i zároveň oddychovou zónou. Bola postavená autenticky podľa dobových stredovekých stavieb. Nachádza sa tu päť kompletne vybavených drevených domčekov so slamenými strechami – dom stredovekého pekára, rybára, ľudovej liečiteľky a útulne pre pútnikov. Pre deti je pripravené drevené ihrisko.

Hrad Strečno je otvorený sezónne, preto je potrebné si vopred pozrieť rozpis otváracích hodín. Počas roka sa na hrade konajú aj rôzne podujatia, ktoré približujú históriu a život na hrade. Počas letnej sezóny sa na hrade koná aj nočná prehliadka.

Mapa
Turistická mapa (GPS 49.17444, 18.86214)
Google mapy (navigácia)
Ubytovanie
Booking.com

Najbližšie tipy na výlet v okolí Hrad Strečno a stredoveká dedina Paseka

0.5 km
Rozhľadňa na vrchu Špicák
Rozhľadne

Z rozhľadne na vrchu Špicák pri Strečne môžete uvidieť všetko to, čo krajina a okolie ponúka. Rozhľadňa je postavná celá z dreva a vysoká je 8,2 m. Očaria Vás pôsobívé vý...

Strečno
2.1 km
Starhrad
Zrúcaniny

Starhrad čiže Starý hrad stojí na skalnatom žulovom kopci na pravom brehu rieky Váh. Jeho pôvodný názov bol hrad Varín, avšak po vybudovaní hradu Strečno sa začal používa...

Nezbudská Lúčka
2.6 km
Termálne kúpalisko Stráňavy
Kúpanie

Termálne kúpalisko Stráňavy sa nachádza asi 10 km od Žiliny a predstavuje symbol obce. V malebnom a prírodnom areáli kúpaliska sa nachádzajú dva bazény. Plavecký bazén o ...

Stráňavy
4.3 km
Virtuálna realita Žilina
Adrenalínové atrakcie

Nechajte sa vtiahnuť do virtuálneho sveta, kde sa ocitnete v stredobode udalostí, môžete sa otáčať, pohybovať a vlastnými rukami sa dotýkať okolitých vecí.

Váš mozog bud...

Žilina
7.1 km
Kľačianska Magura
Turistika

Kľačianska Magura je v Turci vyhľadávanou lokalitou aj rekreačných turistov a výletníkov. Ide o vrch v Krivánskej časti Malej Fatre, ktorého vrchol však nie je turistický...

Turčianske Kľačany
7.4 km
Straník
Turistika

Ak sa nachádzate niekde v okolí Žiliny, vynikajúcim tipom na menší výlet je vrch Straník.

Najlepšia trasa vedie sem z obce Zástranie. Zo Žiliny je táto obec dostupná aj ...

Žilina - Zástranie
7.9 km
Kúpalisko Vrútky
Kúpanie

Kúpanie pod holým nebom v srdci pekne upravenej prírodnej scenérie -- to všetko ponúka letné kúpalisko vo Vrútkach. Vrútocké kúpalisko je jedným z najobľúbenejších turčia...

Vrútky
7.9 km
Lyžiarske stredisko Straník
Lyžovanie

Lyžiarske stredisko Straník sa nachádza asi 3 km od Žiliny v mestkej časti Zástranie. V areáli strediska sa nachádzajú 2 vleky s celkovou prepravnou kapacitou 1300 osôb z...

Žilina