Popis atrakcie

Viete, kde sa nachádza tajomné keltské hradisko? Je ním práve hradisko na Kláštore, ktorého zvyšky sú tichým svedkom dávneho života Keltov na západnom hrebeni vrchu Učovník. Kedysi sa tu rozprestieralo mohutné keltské hradisko opantané tajuplnou atmosférou.

Až do dnešných dní je možné v teréne dobre vidieť stopy serpentínovej cesty ústiacej v západnej časti opevneného areálu hradiska. Valové opevnenie je najmasívnejšie na východnej strane. Najkrajšou časťou územia pôvodného hradiska je akropola a mystický kamenný portál.

Odhaduje sa, že hradisko na Kláštore malo minimálne regionálny význam, pričom najstaršie osídlenie hradiska sa datuje do obdobia lužickej kultúry. Život Keltov na Hradisku sa spája predovšetkým s ťažbou a spracovaním železnej rudy.

Hradisko na Kláštore je tiež vzácnym archeologickým náleziskom. Našli sa tu železné kopije, železný depot či iné železné nástroje, avšak najzaujímavejším nálezom je bronzová figúrka nahého muža, ktorá patrí medzi významné nálezy v rámci celého Slovenska.

Kúsok od areálu hradiska sa vypína mohutné bralo Baba ozdobené veľkým železným krížom, ktoré na prvý pohľad bude vo vás evokovať akúsi strážnu vežu. Z tohto miesta sa vám naskytne pekný výhľad.

K hradisku sa je možné dostať z Ponickej Huty po modrej značke, pričom hneď za dedinou je potrebné odbočiť doprava na pohodlný lesný chodník, ktorý vás privedie až k hradisku.

Môže sa Vám hodiť ponuka na Hauzi: ubytovanie Poniky
Mapa
Turistická mapa (GPS 48.69057, 19.31118)
Google mapy (navigácia)
Nie sú žiadne komentáre. Môžete pridať komentár alebo nahrať fotografie tejto atrakcie.
Ubytovanie
Booking.com

Najbližšie tipy na výlet v okolí Hradisko na Kláštore

2.6 km
Stredoveký kostolík sv. Františka z Assisi
Sakrálne pamiatky

Historickým klenotom malebnej obce Poniky je stredoveký kostolík sv. Františka z Assisi. Kostolík sa týči na kopci nad obcou v ohradenom areáli. Postavený bol v priebehu ...

Poniky
4.7 km
Cyklotrasa okolo Poľany
Turistika

Milovníci cyklistiky, najmä tej horskej, by mali zavítať do prekrásnej Poľany. Poľana je bohatá nielen na turistické chodníky, ale i na pestrú spleť cyklo chodníkov.

Pre...

Hrochoť
6.0 km
Kostol sv. Martina
Sakrálne pamiatky

Dominantou obce Čerín je rannogotický kostol Sv. Martina zo začiatku 14. storočia. Je to jedna z najvzácnejších pamiatok na okolí Banskej Bystrice. Kostolík je zasadený d...

Čerín
6.1 km
Bátovský bludný balvan
Turistika

Svoju čarovnú moc a silu do dnešných čias ukazuje všetkým turistom aj zvolenská príroda. Neďaleko obce Hrochoť nájdete prírodné divy. Jedným z týchto úchvatných Hrochoťsk...

Hrochoť
6.4 km
Mičinské travertíny
Iné atrakcie

Mičinské travertíny sú národná prírodná pamiatka pri ceste medzi obcami Čerín a Dolná Mičiná. Patrí medzi významné travertínové lokality na Slovensku.

Okolo zo zeme vyvi...

Čerín
6.7 km
Kaštieľ v Dolnej Mičinej
Hrady, zámky, kaštiele

Neďaleko Banskej Bystrice, v obci Dolná Mičiná stojí na návrší renesančný kaštieľ - kultúrna a historická pamiatka Slovenska.

Bol postavený v druhej polovici 16. storoči...

Dolná Mičiná
7.2 km
Muzeálna miestnosť v Ľubietovej
Múzeá a história

Obec Ľubietová je spätá s baníckou históriou a hutníctvom. Ak sa chcete dozvedieť niečo viac o týchto zlatých dejinách Ľubietovej, ale aj o tradičných remeslách či kráľov...

Ľubietová
8.3 km
Banské štôlne a haldy v Ľubietovej
Turistika

Malebná horská obec Ľubietová bola významným strediskom ťažby a spracovania medených a železných rúd. Najznámejším ložiskom z tejto oblasti je Podlipa ležiaca na južnom s...

Ľubietová