Popis atrakcie

Kalamárka je prírodná lokalita v Detvianskom predhorí Poľany. To, čo vás v tejto lokalite očarí, je extrémne členitý reliéf, ktorý má za sebou už dlhú horolezeckú tradíciu.

Z historického hľadiska o doposiaľ jedinú známu včasno-stredovekú lokalitu v Detvianskej kotline . Je známe, že Kalamárka priťahovala pozornosť človeka už v praveku a ani v súčasnosti tomu nie je inak.

Okrem horolezcov sa tu ročne vystrieda aj množstvo turistov, ktorý bažia po adrenalínových zážitkoch z týchto skalnatých tiesňav. Celá vrcholová plošina je voľne dostupná len zo severu.

Pre horolezcov ponúka toto andezitové bralo ponúka dva sektory na lezenie, a to dolné skaly, ktoré sú vysoké do 20 metrov a nanovo preistené borhákmi.

Na Kalamárku je prístup autom rovno ku skalám. No oveľa lepší zážitok budete mať z Kalamárky, ak sa sem vydáte ľahko prístupným a dobre značeným udržiavaným chodníkom zo samotnej Detvy.

Nachádza sa tu aj jedna z najkrajších skalkárskych ciest na Slovensku – Indián. Je prístupná v každom ročnom období, a vďaka tomu môžete krásy Poľany spoznávať za horúcich letný dní, zlatistej jesene, rozkvitnutej jari, ale i ľadovej zimy.

Mapa
Turistická mapa (GPS 48.60632, 19.42006)
Google mapy (navigácia)
Ubytovanie
Booking.com

Najbližšie tipy na výlet v okolí Kalamárka

2.6 km
Melichova skala
Turistika

Rázovitú obec Detva z južnej strany stráži masívne bralo – Melichova skala, ktorá je súčasťou vysokej a divej Poľany.

Melichova skala je 30 m vysoká skalná veža vyčnievaj...

Detva
4.2 km
Kúpalisko Detva
Kúpanie

Letné kúpalisko v Detve sa nachádza hneď vedľa známeho areálu Folklórnych slávností pod Poľanou. Kúpalisko je síce menšie, no zato má skutočne čo ponúknuť.

Nachádzajú sa ...

Detva
4.7 km
Vodopád Bystré
Vodopády

Národná prírodná pamiatka Vodopád Bystré sa nachádza na južných svahoch Poľany, asi 8 km severne od Hriňovej. Vodopád je vysoký 23 metrov a patrí medzi najmohutnejšie vod...

Hriňová
5.4 km
Poľana - Kyslinky
Turistika

Poľana je jedným z najvzácnejších komplexov Slovenska. Prispela k tomu aj sťažená dostupnosť jej územia a jeho špecifická poloha.

Väčšinu územia Poľany zaberajú husté, ne...

Strelníky
5.8 km
Detvianska Poľana
Zoológia a botanika

Chránená krajinná oblasť Poľana je zaradená do zoznamu UNESCO. Jej rozloha je 20360 ha.

Pohorie Poľana je naším najvyšším sopečným pohorím a na rovnomennom najvyššom vrch...

Hriňová
6.6 km
Bátovský bludný balvan
Turistika

Svoju čarovnú moc a silu do dnešných čias ukazuje všetkým turistom aj zvolenská príroda. Neďaleko obce Hrochoť nájdete prírodné divy. Jedným z týchto úchvatných Hrochoťsk...

Hrochoť
8.4 km
Cyklotrasa po Poľane
Turistika

Milovníci cyklistiky, najmä tej horskej, by mali zavítať do prekrásnej Poľany. Poľana je bohatá nielen na turistické chodníky, ale i na pestrú spleť cyklo chodníkov.

Pre ...

Hrochoť
10.6 km
Historický vlak vo Vígľaši
Technické pamiatky

Historický vláčik je technická pamiatka z roku 1906. Vlak je časťou súpravy úzkokoľajovej železničky, ktorou sa kedysi zvážalo drevo z Kysliniek. Je ho vidieť priamo z hl...

Vígľaš