Kontakt
  • Štefana Nikolaja Hýroša 10, Ružomberok
Popis atrakcie

Ak zatúžite spoznať komplexnú histórii Liptova, dozvedieť sa viac o živej i neživej prírode, ako aj o významných archeologických nálezoch a lokalitách, navštívte Liptovské múzeum v Ružomberku. Toto múzeum je jedným z najväčších regionálnych múzeí na Slovensku a návštevníkom ponúka pestrú paletu expozícii, pričom sa osobitne zameriava na históriu výroby papiera na Slovensku a osobnosť Andreja Hlinku.

Múzeum sídli v reprezentatívnej budove, postavenej v 30. rokoch 20. storočia. Liptovské múzeum má vlastivedný charakter a jeho bohatý zbierkový fond tvorí 180 000 zbierkových predmetov, ktoré návštevníkom prezentuje prostredníctvom viacerých stálych expozícií.

Geologické zloženie, typickú faunu a flóru regiónu mapuje expozícia geológie, paleontológie, botaniky a zoológie. Expozícia archeológie je už tradične venovaná najstaršiemu osídleniu Liptova. V expozícii feudalizmu môžu návštevníci obdivovať ukážky stredovekých zbraní a rytierskeho výstroja,či čiapku pripisovanú legendárnemu Jurajovi Jánošíkovi.

Nemenej zaujímavé exponáty na návštevníkov čakajú v expozícii dejín Liptova 1848-1945, expozícii o živote a diele Andreja Hlinku, národopisná expozícii, expozícii sakrálneho umenia a expozícii o dejinách výroby papiera.

V podkrovných priestoroch múzea je inštalovaná najnovšia expozícia Galéria sakrálneho umenia, ktorej súčasťou je vzácny neskorogotický oltár Korunovania Panny Márie z kostola Všetkých svätých v Ludrovej.

Okrem stálych expozícii múzeum pravidelne organizuje krátkodobé výstavy, vzdelávacie a kultúrne podujatia pre žiakov, študentov, ako aj širokú verejnosť.

Môže sa Vám hodiť: ubytovanie Ružomberok
Mapa
Turistická mapa (GPS 49.08119, 19.29792)
Google mapy (navigácia)
Nie sú žiadne komentáre. Môžete pridať komentár alebo nahrať fotografie tejto atrakcie.
Ubytovanie
Booking.com

Najbližšie tipy na výlet v okolí Liptovské múzeum v Ružomberku

0.1 km
Galéria Ľudovíta Fullu
Múzeá a história

Galéria Ľudovíta Fullu je súčasťou Slovenskej národnej galérie. Sídli v Ružomberku v budove, ktoré je zaujímavo architektonicky riešená a vďaka tomu púta pozornosť už z d...

Ružomberok
0.2 km
Skautské múzeum Václava Rubeša
Múzeá a história

Ak vám je téma skautingu blízka a zaujímate sa o jeho vznik a vývoj od minulosti až do dnešných čias, tak Skautské múzeum Václava Rubeša v Ružomberku je tým pravým miest...

Ružomberok
0.4 km
Escape room Demon IQ
Iné atrakcie

So svojim tímom si poslaný do starého, tajomného a opusteného domu, ktorý skrýva svoje dobre ukryté tajomstvá. Dokážeš ich všetky odhaliť a uniknúť?

Poznáte ten pocit, k...

Ružomberok
zľava
0.4 km
Wellness a romantická večera pre dvoch
Iné atrakcie

Zažite jedinečný relax. Novootvorené wellness centrum, ktoré je najväčšie v Ružomberku. Nechajte sa zlákať predstavou dokonalého odpočinku pre vaše telo a myseľ. Vstúpte ...

Ružomberok
0.5 km
Mauzóleum Andreja Hlinku
Múzeá a história

V Ružomberku priamo pod Kostolom sv. Ondreja sa nachádza Mauzóleum Andreja Hlinku, označované tiež ako Pamätník Andreja Hlinku. Výstavba mauzólea začala v roku 1939. V se...

Ružomberok
1.4 km
Krytá plaváreň Ružomberok
Kúpanie

Krytá plaváreň v Ružomberku sa nachádza v areáli Združenej strednej školy a môže sa pýšiť modernou rekonštrukciou, ktorá zatraktívnila využívanie plavárne verejnosťou.

Z...

Ružomberok
1.6 km
B&B Ranč
Kone, jazdectvo

Menší novovzniknutý ranč rodinného typu nachádzajúci sa v príjemnom a tichom prostredí obce Likavka. Oddýchnuť si a zrelaxovať sem môžu prísť veľkí i malí, na všetkých tu...

Likavka
1.7 km
Čebrať
Turistika

Nech ste v Ružomberku na akomkoľvek mieste, vždy ho zbadáte. Vysoký, mohutný a lákajúci na túry. Taký je vrch Čebrať, ktorý je súčasťou Šípskej Fatry.

Vrchol, ktorý je z...

Ružomberok