Múzeum rusínskej kultúry v Prešove je jednou z tematických pobočiek Slovenského národného múzea. Múzeum je najmladšie na Slovensku. Hlavnou činnosťou múzea je získavanie, ochraňovanie, vedecké a odborné spracovanie a sprístupňovanie múzejných zbierok, dokladajúcich vývin materiálnej a duchovnej kultúry Rusínov v Slovenskej republike. Múzeum je tiež konzultačným centrom pre Rusínov zo zahraničia.
Múzeum disponuje tromi expozíciami:
Dejiny Rusínov na Slovensku - približuje každodenný život Rusínov v historických súvislostiach novodobých dejín, kultúry odievania, tradícií stravovania, ľudovej remeselnej výroby, sakrálnej architektúry ako aj historických a súčasných publikáciách o Rusínoch.
Obrazy rusínskych umelcov - návštevníkom prezentuje zaujímavé umelecké diela zapožičané zo súkromnej zbierky pána Petra Mikulu z Beloveže.
Drevené chrámy – ide o súbor 38 makiet verných zmenšených kópii v mierke 1:50 skutočných sakrálnych drevených stavieb, ktoré predstavujú jedinečnú ukážku umenia a zručnosti autora Ladislava Cidylu. Expozícia ponúka ucelený prehľad o histórii, vzniku a význame drevených chrámov, ich jednotlivých konštrukčných typoch a umiestnení v lokalitách severovýchodného Slovenska.
Múzeum v rámci svojej činnosti tiež spolupracuje s vedeckými a kultúrnymi inštitúciami doma i v zahraničí. Výsledkom týchto spoluprác sú dočasné výstavy, ktoré obohacujú stále expozície či ďalšie aktivity, ktoré múzeum zatraktívňujú.
Môže sa Vám hodiť ponuka na Hauzi: ubytovanie Prešov