Levoča je kráľovským mestom s bohatou a slávnou históriou, ktorú do súčasnosti prezentuje nielen gotická a renesančná architektúra, ale i špecializované strediská dokumentujúce dávnu minulosť. Medzi ne môžeme zaradiť aj Múzeum špeciálneho školstva, ktoré sa špecializuje na dejiny špeciálneho školstva a zdravotne znevýhodnených.
Múzeum vzniklo transformáciou pôvodného Slepeckého múzea v Levoči. O vznik múzea sa zaslúžil tyflopéd Michal Dzurňák. V súčasnosti múzeum sídli v meštianskom dome na Námestí Majstra Pavla 28 a jeho zriaďovateľom je MŠVVaŠ SR.
Jedinečnosť múzea od vzniku až po súčasnosť spočíva v tom, že mapuje históriu špeciálneho školstva ako celku, najmä štyri základné pédie – zrakové, sluchové, telesné a mentálne znevýhodnenie. Prostredníctvom novej stálej expozície si môžu návštevníci vyskúšať si repliky vzácnych exponátov a nenútenou formou spoznávať potreby a život znevýhodnených jedincov.
Stála expozícia je rozdelená do štyroch samostatných celkov:
Počas celej prehliadky sprevádza návštevníkov lektor. V priestoroch múzea sa tiež nachádzajú dve oddychové zóny, kde je možné počas prehliadky usadiť sa a v prípade záujmu sledovať dokumentárny film so zameraním na špeciálne školstvo a zdravotné znevýhodnenie.
Môže sa Vám hodiť ponuka na Hauzi: ubytovanie Levoča