Popis atrakcie

V juhovýchodnej časti Licinskej pahorkatiny sa nachádza prírodná pamiatka Prielom Muráňa. V tejto lokalite je rieka Muráň obkolesená tesným kaňonovitým údolím v dĺžke 3,5 km a s hĺbkou až 100 m.

Prielomom Muráňa vedie náučný chodník, ktorý začína v obci Bretka pod starým kostolom. Turistov oboznamuje s geologickými pomermi územia, ako aj prírodnými zaujímavosťami a pamiatkami.

Z obce Bretka následne vedie čarovnou prírodnou scenériou na bralo Peško, uprostred ktorého sa nachádza rovnomenná jaskyňa. Náučný chodník lemuje 6 informačných panelov v slovenčine, angličtine a maďarčine.

Náučný chodník Prielom Muráňa ďalej pokračuje upravenou trasou do údolia ku koncu prielomu Muráňa. Viditeľné stopy koryta vás zavedú k vodnému mlynu. Následne vás čaká len mierne stúpanie do svahu a po ňom cestička klesá a vnára sa do výrazného otvoru v skale s Hutnianskou jaskyňou.

Náučný chodník prielom Muráňa končí pri Starej hute, ktorá bola kedysi továrňou na klince. Aj dnes je možné voľným okom pozorovať jej ruiny. Náučný chodník Prielom Muráňa sa radí k nenáročným trasám, kde kráčate pokojným tempom a spoznávate nielen prírodu, ale i tunajšiu históriu. Dĺžka trasy náučného chodníka je 3,2 km, pričom zdoláte malé prevýšenie okolo 66 m.

ubytovanie okres Rožňava
Mapa
Turistická mapa (GPS 48.49836, 20.33669)
Google mapy (navigácia)
Ubytovanie
Booking.com

Najbližšie tipy na výlet v okolí Náučný chodník Prielom Muráňa

0.4 km
Prielom Muráňa
Turistika

V juhovýchodnej časti Licinskej pahorkatiny sa nachádza prírodná pamiatka Prielom Muráňa. Je to chránené územie už od roku 1980 a predmetom jej ochrany je tok rieky Muráň...

Bretka
1.0 km
Kúpalisko Bretka
Kúpanie

Kúpalisko Bretka sa nachádza v obci Gemerská Panica a jeho tiché a prírodou obklopené prostredie je ideálnym miestom na relax.

V ponuke kúpaliska sú dva bazény, jeden pr...

Gemerská Panica
5.6 km
Kúpalisko Gemerská Hôrka
Kúpanie

Letné kúpalisko nachádzajúce sa v obci Gemerská Hôrka je obľúbenou oddychovou a rekreačnou zónou nielen pre miestnych aj pre ľudí zo širokého okolia.

V prevádzke je len ...

Gemerská Hôrka
10.1 km
Jaskyňa Domica
Jaskyne

Ak zatúžite po malom výlete, ktorý si užijú nielen dospelý, ale i deti, vyberte sa spoznávať rozprávkové tajomno najväčšej slovenskej jaskyne Domica. Jaskyňa Domica sa na...

Kečovo
10.7 km
Plážové kúpalisko Tornaľa
Kúpanie

Letné plážové kúpalisko v Tornali je vyhľadávaným miestom slovenských aj zahraničných turistov. Nachádza sa v príjemnej rekreačnej oblasti ideálnej na ten pravý relax upr...

Tornaľa
11.1 km
Kečovské škrapy
Turistika

Planiny Slovenského krasu, presnejšie nad obcou Kečovo, na západnom svahu vrchu Maliník a Čertova diera sú posiate povrchovými krasovými útvarmi, nazývané tiež škrapy.

K...

Kečovo
12.1 km
Gombasecká jaskyňa
Jaskyne

Gombasecká jaskyňa patrí medzi najvýznamnejšie jaskyne národného parku Slovenský kras. Býva označovaná aj ako rozprávková. Príroda dala kvapľom, rôzne bizarné tvary a pod...

Slavec
12.4 km
Biela vyvieračka
Iné atrakcie

Silická planina ukrýva nádhernú krasovú vyvieračku, známu tiež ako Biela vyvieračka. A niet sa čomu čudovať, lokalita je súčasťou národného parku Slovenský kras.

Biela v...

Slavec