Popis atrakcie

Nad dedinkou Kvačany sa vypína majestátny vrch Prosečné, ktorý patrí medzi zaujímavé a turisticky atraktívne vrchy v pohorí Chočské vrchy. Je to vskutku mohutný bralnatý vrch, ktorý obkolesujú 3 krásne doliny a jedna kotlina.

Výstup na vrch Prosečné by sme odporučili pre zdatnejších turistov. V spodných úsekoch trasy ide o celkom príjemný prechod lesmi, lúkami a Kvačianskou dolinou. Po prechode tejto doliny na vás čaká prudšie stúpanie na vrchol Prosečného.

Samotný vrchol je plochý a nazýva sa Jóbova lúka. Z nej sa naskytá nádherný výhľad na celý Liptov, Oravu, Západné a Nízke Tatry. Na svahoch Prosečného sa nachádzajú krasové javy – škrapy.

Vrch Prosečné je prístupný po značkovaných turistických chodníkoch najčastejšie z obce Prosiek (cca 6 km) či Veľké Borové (cca 5 km). Dostupný je aj zo západnej strany zo Svoradu po zelenej značke. V tomto prípade je však výstup ešte o niečo náročnejší.

ubytovanie Prosiek
Mapa
Turistická mapa (GPS 49.17513, 19.51369)
Google mapy (navigácia)
Ubytovanie
Booking.com

Najbližšie tipy na výlet v okolí Prosečné - 1372 m n. m.

1.9 km
Vodopád Červené piesky
Vodopády

Vodopád Červené piesky sa nachádza v prekrásnom prostredí Prosieckej doliny obkolesenej Chočskými vrchmi. Je považovaný za jeden z najkrajších vodopádov na Slovensku.

...
Prosiek
2.0 km
Kvačianska dolina
Turistika

Chýry o krásach Liptova presahujú hranice Slovenska. Jeho najväčším klenotom je Kvačianska dolina, ktorá je ponúka tvorí ideálny priestor na príjemnú prechádzku v malebno...

Kvačany
2.2 km
Prosiecka dolina
Turistika

Prosiecka dolina patrí pod národnú prírodnú rezerváciu Prosiecka a Kvačianska dolina. Patrí medzi turistami najvyhľadávanejšie doliny na Slovensku.

Vchádza sa do nej z d...

Prosiek
3.1 km
Ráztocký vodopád
Vodopády

Spanilý Ráztocký vodopád leží v dolnej časti Ráztockej doliny približne 60 m od miesta, kde od ústi Ráztocka dolina do Kvačianskej doliny. Krátka, ale pôsobivá kaňonovit...

Veľké Borové
3.1 km
Ráztocká dolina
Turistika

Viete, kde sa nachádza jedna z najkrajších dolín na Slovensku? Je ňou Kvačianska dolina v Chočských vrchoch.

Jej najkratšia vetva, Ráztocká dolina, je nesmierne pôsobivá...

Veľké Borové
3.1 km
Vodné mlyny Oblazy
Technické pamiatky

V Kvačianskej doline, na mieste zvanom Oblazy, sa nachádzajú dva vodné mlyny.

Horný mlyn -- gejdošovský, bol postavený v prvej polovici 19. storočia obcou Sviňarky (dneš...

Kvačany
3.4 km
Borovica lesná - strom roku 2004
Zoológia a botanika

Možno sa budete čudovať, ale aj naše najzastúpenejšie dreviny majú svoju vlastnú súťaž. Je ňou „Strom roka“. Ide o celoslovenskú súťaž, ktorej cieľom je upozorňovať na v...

Veľké Borové
3.7 km
Čerenová skala
Turistika

Čerenová skala sa nachádza v Chočských vrchoch nad Liptovskou Annou. Nie je to veľmi výrazný kopec ale na jeho vrchole sa však nachádza skalná plošinka, z ktorej sa Vám n...

Liptovská Anna