Popis atrakcie

Maličká obec Lišov neďaleko Dudiniec je opradená históriou a v posledných rokoch začína čoraz viac zaujímať turistov. Za dedinkou, na rozľahlej lúke sú v skale vytesané obydlia. Z poľnej cestičky ako prvé uvidíte veľké otvory týchto skalných obydlí, no pravá krása sa ukrýva vo vnútri.

V skalnom obydlí nachádza izba bez okien so zadymenou tmavou dierou presekanou z podzemia až na povrch, ktorá kedysi bola kuchyňou. Len pár krokov ďalej je maličká spálňa s posteľou aj nočným stolíkom, ktoré sú tiež vytesané priamo do skalného masívu.

Obdivuhodná je aj obrovská miestnosť, ponorená do nepreniknuteľnej tmy, široká asi 5 a dlhá zhruba 30 metrov. Skalné dutiny a jaskyne v tunajších pieskovcových, tufových a tufitových skalách sa v roku 1554 stali útočiskom obyvateľov, ktorí sa tu skryli pred Turcami.

Ďalšie skalné obydlie sa nachádza na opačnej strane dedinky. Je o niečo väčšie, má tiež viacero menších i väčších miestností a jeho priečelie zdobia pozostatky zatiaľ neznámeho nápisu.

Skalné obydlia sú dnes zvonka porastené zeleňou a niektoré časti sú zasypané, no svojho tajuplného ducha a historickú tvár nestratili. V dedinke Lišov sú aj menšie skalné domy, ktoré si ľudia časom upravili a v súčasnosti slúžia ako vínne pivnice.

Môže sa Vám hodiť: ubytovanie Lišov
Mapa
Turistická mapa (GPS 48.23232, 18.85975)
Google mapy (navigácia)
Nie sú žiadne komentáre. Môžete pridať komentár alebo nahrať fotografie tejto atrakcie.
Ubytovanie
Booking.com

Najbližšie tipy na výlet v okolí Skalné obydlia

6.7 km
Tesárske Dúpence
Iné atrakcie

Krupinská planina je lokalitou ako stvorenou pre dobrodruhov. Okrem prekrásnej panenskej prírody, majestátnych vrchov, rozmanitej fauny a flóry, tu nájdete aj unikátne pr...

Hontianske Tesáre
7.0 km
Tesárska roklina
Turistika

Krupinská planina je lokalitou ako stvorenou pre dobrodruhov. Okrem prekrásnej panenskej prírody, majestátnych vrchov, rozmanitej fauny a flóry tu nájdete aj unikátne prí...

Hontianske Tesáre
7.0 km
Pamiatková rezervácia Sebechleby
Múzeá a história

V prekrásnej a pokojnej lokalite na okraji Štiavnických vrchov leží vinohradnícka osada zapísaná do zoznamu Pamiatkových rezervácií ľudovej architektúry na Slovensku.

V...

Sebechleby
7.2 km
Ochutnívka vína v historickej jaskynnej pivnici
Iné atrakcie

Zažite jedinečnú a neopakovateľnú atmosféru čarovnej vínnej pivnice ručne tesanej v tufovej skale a krásneho prostredia vsadeného do prírodnej scenérie skál a divokej prí...

Hontianske Moravce
7.4 km
Dudinské travertíny
Iné atrakcie

Slovensko je bohatou krajinou na prírodné unikáty. Jedným z nich sú aj Dudinské travertíny. Predstavujú chránený prírodný útvar, ktorý sa nachádza v parku v kúpeľnom areá...

Dudince
7.4 km
Kúpele Dudince - Wellnea
Kúpanie

Ak si potrebujete oddýchnuť, načerpať nové sily a zároveň chcete spraviť aj niečo prospešné pre svoje zdravie, navštívte kúpeľné mesto Dudince.

Kúpeľná liečba v kúpeľoch...

Dudince
zľava
7.4 km
Kúpeľný pobyt v liečebnom ústave Diamant
Iné atrakcie

Darujte sebe alebo svojim rodičom či starým rodičom jedinečný darček, ktorý Vás nielen poteší, ale Vám aj prospeje. V Kúpeľnom dome Diamant si oddýchnete a načerpáte duše...

Dudince
7.4 km
Kúpalisko Dudinka
Kúpanie

K letu neodmysliteľne patrí voda, plávania, kúpanie, slnenie a relax. Takúto pravú letnú pohodu nájdete na termálnom kúpalisku Dudinka v kúpeľnom meste Dudince.

Kúpalisk...

Dudince