Popis atrakcie

Studený hrad je miestom, kde niekedy okolo 11. storočia stálo staré drevené hradisko. Dnes ho tam budeme hľadať márne, pretože zanikol už v 13. storočí. No aj napriek tomu je medzi turistami veľmi obľúbeným miestom.

Vyhliadka Studený hrad umožňuje dokonalý výhľad na okolitú krajinu i susedný hrad Gýmeš, ktorého sutiny sa medzi stromovitým porastom krásne vynímajú a pôsobia čarovne.

Výstup na Studený hrad sa odporúča hlavne v lete, nakoľko za dobrého počasia je možné voľne preliezť skalný komín a vystúpiť na horný okraj skál Studeného hradu. V zimnom období je potrebné si dávať veľký pozor už na samotnom turistickom chodníku a na bralá sa liezť neodporúča.

Tam, kde sú majestátne a strmé skaly, rozhodne nájdete aj odvážnych horolezcov. Inak tomu nie je ani v prípade kremencových brál Studeného hradu. Pre svoju nenáročnosť a dostupnosť sú už dlhé roky vyhľadávaným horolezeckým tréningovým terénom.

Najjednoduchší prístup k hradu je po žltej turistickej značke z Jelenca. Trasa je dlhá približne 2km. Vstup do hradu síce vedie cez zasypanú časť priekopy, no pravých turistov to určite neodradí a za tie nádherné výhľady z kremencových brál, to určite stojí.

ubytovanie Jelenec
Mapa
Turistická mapa (GPS 48.40573, 18.2195)
Google mapy (navigácia)
Ubytovanie
Booking.com

Najbližšie tipy na výlet v okolí Studený hrad

0.7 km
Hrad Gýmeš
Zrúcaniny

Zrúcanina hradu Gýmeš leží na strmom kremencovom kopci Dúň asi 5 km od obce Jelenec. V minulosti bol strediskom okolitého Gýmešského (maďarský názov pre Jelenec) panstva....

Jelenec
6.6 km
Oponický hrad
Zrúcaniny

Oponický hrad - presnejšie ruiny hradu sa nachádzajú na západnom výbežku pohoria Tribeč nad obcou Oponice. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1300. Za zakladate...

Oponice
7.1 km
Ranč Čakýň
Kone, jazdectvo

Miesto, kde nájdete krásy prírody a živočíšnej ríše. Miesto, kde oddych, relax a zábava je povinnou výbavou každého návštevníka.

Ak chcete toto zažiť, navštívte ranč Čak...

Beladice
7.2 km
Veľký Tribeč - 830 m n. m.
Turistika

Pohorie Tribeč sa rozprestiera vo Fatransko-tatranskej oblasti medzi mestami Nitra, Partizánske a Zlaté Moravce. Jeho najvyšším vrcholom je Veľký Tribeč týčiaci sa v nadm...

Kostoľany pod Tríbečom
8.1 km
Rozhľadňa na Hôrke
Rozhľadne

Ak sa nachádzate v okolí Nitry a naskytá sa vám slnečný deň, mali by ste vytiahnuť svoje túlavé topánky a vyšliapať si to na nevysoký vrch Hôrka, kde stojí krásna vyhliad...

Podhorany
8.3 km
Wellness Hotela Tartuf
Kúpanie

Park Hotel Tartuf je hotelový komplex, ktorého súčasťou je kaštieľ a neodmysliteľne aj wellness centrum. Nájdete ho v prekrásnom a romantickom prostredí obce Beladice.

W...

Beladice
8.3 km
Slovák Hafling
Kone, jazdectvo

Rodina Slovákových sa zaoberá chovom koní plemena Hafling, ktorých história siaha až do dôb stredoveku. Nájdete ich v malebnej dedinky Podhorany, neďaleko mesta Nitra.

N...

Podhorany
11.0 km
Hradisko Zobor
Zrúcaniny

Hradisko Zobor je najstaršiou a najrozsiahlejšiou pamiatkou v blízkosti mesta Nitry. Je zároveň národnou kultúrnou pamiatkou.

Hradisko ohraničuje obranný val, dlhý takme...

Nitra