Tekovská hvezdáreň v Leviciach bola založená 1. januára 1956 a je treťou najstaršou hvezdárňou na Slovensku. Okrem toho jej výnimočnosť spočíva aj v tom, že sa tejto inštitúcii ako prvej na svete podarilo vysvetliť, prečo sa v blízkosti našej Zeme nachádza oblak prachu.
Hvezdáreň sa zameriava odborno-pozorovateľskú činnosť, poradenskú a výskumnú činnosť v oblasti astronómie a príbuzných prírodných vied a tiež kultúrnu a osvetovú činnosť.
Tekovská hvezdáreň v Leviciach má však svoje brány otvorené aj pre všetkých milovníkov vesmíru, hviezdnych bádateľov a pozorovateľov. Pozorovania hviezdnej oblohy býva zamerané na spoznávanie súhvezdí, pozorovanie zaujímavých vesmírnych objektov, ako aj meteorických rojov a iných zvláštnych úkazov na oblohe.
Pozorovanie večernej a nočnej oblohy ponúka hvezdáreň každý pracovný štvrtok a piatok do 22:00 hod. Pozorovania dopĺňajú prednášky, besedy, výstavy, premietania filmov či ďalšie atrakcie.
Zaujímavosťou je, že hvezdáreň vlastní prenosné planetárium STARLAB. Toto nafukovacie digitálne planetárium umožňuje projekciu nočnej oblohy, vesmírnych telies a zaujímavých astronomických javov i počas dňa, vďaka čomu je dostupné pre širokú verejnosť bez ohľadu na počasie. Kapacita planetária je 25-30 ľudí v závislosti od veku účastníkov.
Môže sa Vám hodiť ponuka na Hauzi: ubytovanie Levice