Kontakt
  • Námestie Slobody 1, Humenné
Popis atrakcie

Vihorlatské múzeum sídli v budove renesančného kaštieľa zo 17.-teho storočia. Kaštieľ bol postavený na mieste stredovekého vodného hradu. Dnes je národnou kultúrnou pamiatkou a vzácnou historickou dominantou centra mesta. V 19. storočí vybudovali okolo kaštieľa park, v ktorom je dnes umiestnená expozícia ľudovej architektúry.

Vihorlatské múzeum začalo svoju činnosť v roku 1960 a od roku 2002 je jeho zriaďovateľom Prešovský samosprávny kraj. V súčasnosti je v zbierkových fondoch múzea sústredených viac než stotisíc kusov zbierkových predmetov. Medzi najhodnotnejšie patria nálezy keltských mincí, hromadný nález mincí zo 17. storočia, unikátne starožitné zbrane a brnenia, či barokové ikony.

Múzeum má štyri stále expozície:

  • Umelecko - historická expozícia - ponúka pohľad na bytovú kultúru šľachty od obdobia renesancie po 20. storočie.

  • Prírodovedná expozícia - poukazuje na stav okolitej prírody a tým nepriamo aj na stav nášho životného prostredia.

  • Expozícia sakrálneho umenia s kaplnkou Panny Márie - predstavuje sakrálne umelecké diela prevažne z 18. a 19. storočia.

  • Expozícia ľudovej architektúry a bývania – prezentuje najtypickejšie stavby ľudovej architektúry a jednu sakrálnu stavbu - Drevený kostolík svätého archanjela Michala.

Od roku 1989 je súčasťou múzea aj Galerijná sieň Oresta Dubaya, ktorá usporadúva výstavy domácich i zahraničných autorov, pričom sa primárne sústreďuje na informácie o živote a diele umelcov z regiónu. Okrem stálych expozícií múzeum každoročne pripravuje pre svojich návštevníkov pestrú paletu výstav a podujatí.

Môže sa Vám hodiť ponuka na Hauzi: ubytovanie Humenné
Mapa
Turistická mapa (GPS 48.93876, 21.90712)
Google mapy (navigácia)
Nie sú žiadne komentáre. Môžete pridať komentár alebo nahrať fotografie tejto atrakcie.
Ubytovanie
Booking.com

Najbližšie tipy na výlet v okolí Vihorlatské múzeum

0.2 km
Skanzen v Humennom
Múzeá a história

Takmer v strede mesta Humenné, na pomerne členitom teréne, sa rozprestiera areál skanzenu s expozíciou ľudovej architektúry a bývania. Skanzen v Humennom je pomerne malý,...

Humenné
1.3 km
Kúpalisko Humenné
Kúpanie

Toto letné kúpalisko sa nachádza v športovej zóne mesta Humenné, v blízkosti krytej plavárne.

Počas letnej sezóny je jedným z najviac navštevovaných športových areálov v...

Humenné
1.3 km
Mestská plaváreň Humenné
Kúpanie

Mestská plaváreň v Humennom je situovaná v športovej zóne mesta a je otvorená po celý rok. Okrem verejnosti ju často pre svoje tréningové a výukové potreby využívajú aj š...

Humenné
4.8 km
Farma Hippospring
Kone, jazdectvo

Menšia rodinná farma nachádzajúca sa v obci Ptičie na východe Slovenska Vám ponúka komplexné služby v oblasti jazdeckého športu, turistického jazdenia na koni a starostli...

Ptičie
5.3 km
Jasenovský hrad
Zrúcaniny

Jasenovský hrad je zrúcanina hradu zhruba 1 km od obce Jasenov. Hrad vznikol pravdepodobne po vpáde Tatárov v 13. storočí. Mal strážiť prístupovú cestu vedúcu z južného S...

Jasenov
6.8 km
Brekovský hrad
Zrúcaniny

Zrúcanina hradu Brekov stojí na kopci pri ceste medzi mestami Humenné a Strážske. Bol vybudovaný v 13.storočí ako strážny hrad na uhorsko-poľskej ceste.

V 15. storočí bo...

Brekov
7.9 km
Chlmecká skalka
Turistika

Juhozápadný svah vrchu Chlm, ktorý sa vypína nad obcami Chlmec a Porúbka oplýva krásnou lokalitou – prírodnou rezerváciou Chlmecká skalka.

Za prírodnú rezerváciu bola vy...

Chlmec
12.7 km
Hrad Čičva
Zrúcaniny

Zrúcanina hradu Čičva sa nachádza severovýchodne od Vranova nad Topľou, nad obcou Sedliská, miestna časť Podčičva.

Dodnes nie je známy presný rok a okolnosti výstavby hr...

Sedliská