Vihorlatské múzeum sídli v budove renesančného kaštieľa zo 17.-teho storočia. Kaštieľ bol postavený na mieste stredovekého vodného hradu. Dnes je národnou kultúrnou pamiatkou a vzácnou historickou dominantou centra mesta. V 19. storočí vybudovali okolo kaštieľa park, v ktorom je dnes umiestnená expozícia ľudovej architektúry.
Vihorlatské múzeum začalo svoju činnosť v roku 1960 a od roku 2002 je jeho zriaďovateľom Prešovský samosprávny kraj. V súčasnosti je v zbierkových fondoch múzea sústredených viac než stotisíc kusov zbierkových predmetov. Medzi najhodnotnejšie patria nálezy keltských mincí, hromadný nález mincí zo 17. storočia, unikátne starožitné zbrane a brnenia, či barokové ikony.
Múzeum má štyri stále expozície:
Umelecko - historická expozícia - ponúka pohľad na bytovú kultúru šľachty od obdobia renesancie po 20. storočie.
Prírodovedná expozícia - poukazuje na stav okolitej prírody a tým nepriamo aj na stav nášho životného prostredia.
Expozícia sakrálneho umenia s kaplnkou Panny Márie - predstavuje sakrálne umelecké diela prevažne z 18. a 19. storočia.
Expozícia ľudovej architektúry a bývania – prezentuje najtypickejšie stavby ľudovej architektúry a jednu sakrálnu stavbu - Drevený kostolík svätého archanjela Michala.
Od roku 1989 je súčasťou múzea aj Galerijná sieň Oresta Dubaya, ktorá usporadúva výstavy domácich i zahraničných autorov, pričom sa primárne sústreďuje na informácie o živote a diele umelcov z regiónu. Okrem stálych expozícií múzeum každoročne pripravuje pre svojich návštevníkov pestrú paletu výstav a podujatí.
Môže sa Vám hodiť ponuka na Hauzi: ubytovanie Humenné