Popis atrakcie

V Kvačianskej doline, na mieste zvanom Oblazy, sa nachádzajú dva vodné mlyny.

Horný mlyn -- gejdošovský, bol postavený v prvej polovici 19. storočia obcou Sviňarky (dnešné Malé Borové). Dnes tu môžete pozorovať zrekonštruované mlynské zariadenie, ako aj pozostatky zo starej histórie mlyna. Tento mlyn bol daný do prevádzky a návštevníci si tak môžu na vlastné oči pozrieť technológiu mletia múky starodávnym spôsobom.

Dolný mlyn - brunčiakovský bol postavený obcou Veľké Borové v rovnakom čase. Sú na ňom dve kolesá, ktoré poháňali nielen mlynské zariadenia ale aj starý typ píly. Dnes si túto pílu môžete pozrieť v rekonštruovanom stave.

Obidva objekty sú počas turistickej sezóny verejnosti prístupné a návštevníci si ich môžu prezrieť aj zvnútra. Sú súčasťou náučného chodníka Prosiecka a Kvačianska dolina a je možné sa k nim dostať po turistických značkách.

Môže sa Vám hodiť ponuka na Hauzi: ubytovanie Kvačany (okres Liptovský Mikuláš)
Mapa
Turistická mapa (GPS 49.19631, 19.54095)
Google mapy (navigácia)
BiBi • Júl 2020
Pridané fotografie:
Ubytovanie
Booking.com

Najbližšie tipy na výlet v okolí Vodné mlyny Oblazy

0.1 km
Ráztocká dolina
Turistika

Viete, kde sa nachádza jedna z najkrajších dolín na Slovensku? Je ňou Kvačianska dolina v Chočských vrchoch.

Jej najkratšia vetva, Ráztocká dolina, je nesmierne pôsobivá...

Veľké Borové
0.3 km
Ráztocký vodopád
Vodopády

Spanilý Ráztocký vodopád leží v dolnej časti Ráztockej doliny približne 60 m od miesta, kde od ústi Ráztocka dolina do Kvačianskej doliny. Krátka, ale pôsobivá kaňonovit...

Veľké Borové
1.7 km
Kvačianska dolina
Turistika

Chýry o krásach Liptova presahujú hranice Slovenska. Jeho najväčším klenotom je Kvačianska dolina, ktorá je ponúka tvorí ideálny priestor na príjemnú prechádzku v malebno...

Kvačany
2.9 km
Rozhľadňa na Súšave
Rozhľadne

Pri dedinkách Malé a Veľké Borové, presnejšie na vrchu Šúšava, sa týči drevená turistická rozhľadňa, ktorá vám ukáže krásy Liptova z výšky.

Rozhľadňa bola postavená v ro...

Veľké Borové
3.1 km
Hraničná strážna veža
Rozhľadne

Pri malebnej podhorskej obci Veľké Borové stojí netradičná turistická rozhľadňa. Na prvý pohľad by ste typovali, že rozhľadňa tu už stojí niekoľko desiatok rokov, opak je...

Veľké Borové
3.1 km
Prosečné - 1372 m n. m.
Turistika

Nad dedinkou Kvačany sa vypína majestátny vrch Prosečné, ktorý patrí medzi zaujímavé a turisticky atraktívne vrchy v pohorí Chočské vrchy. Je to vskutku mohutný bralnatý ...

Prosiek
4.5 km
Vodopád Červené piesky
Vodopády

Vodopád Červené piesky sa nachádza v prekrásnom prostredí Prosieckej doliny obkolesenej Chočskými vrchmi. Je považovaný za jeden z najkrajších vodopádov na Slovensku.

...
Prosiek
5.3 km
Prosiecka dolina
Turistika

Prosiecka dolina patrí pod národnú prírodnú rezerváciu Prosiecka a Kvačianska dolina. Patrí medzi turistami najvyhľadávanejšie doliny na Slovensku.

Vchádza sa do nej z d...

Prosiek