Západoslovenské múzeum v Trnave bolo založené v roku 1954, vtedy ako Krajské múzeum s vlastivedným charakterom. Až v roku 1960 bol jeho názov zmenený na ten súčasný. Vo svojom múzejnom zbierkovom fonde ochraňuje viac ako 160 000 predmetov kultúrneho dedičstva.
Západoslovenské múzeum sídli v budove bývalého klariského kláštora. Pre návštevníkov ponúka niekoľko stálych expozícii:
Archeologická expozícia - ponúka pohľad na zaujímave archeologické nálezy z lokalít západného Slovenska.
Dotkni sa hliny - prezentuje dejiny tehly a tehliarstva trnavského regiónu.
Kampanologická expozícia - kolekcia zvonov pochádzajúcich z rôznych lokalít Slovenska.
Klarisky v Trnave - dokumentuje stavebný vývin trnavského kláštora klarisiek a Kostola Nanebovzatia Panny Márie, bežný život sestier rádu svätej Kláry, históriu trnavských klarisiek a ich osudy.
Krása zašlých čias - vystavené sú tu interiérové celky s dobovým nábytkom a doplnkami od začiatku 18. storočia do začiatku 20. storočia.
Ľudová úžitková hrnčina - unikátne úžitkové predmety vyrobené v známych hrnčiarskych dielniach zo Slovenska.
Ľudový textil trnavského regiónu - prezentácia tradičných odevov vidieckeho obyvateľstva trnavského regiónu, ako aj trnavského sviatočného ľudového odevu.
Oratórium - pôvodný priestor so zachovalou bohatou štukovou a reliéfnou výzdobou signovanou maliarom Carlo Antonio Neurone .
Osobnosti športu TTSK - predstavuje výber najvýznamnejších športovcov, ktorí pochádzajú z regiónu, alebo v ňom dlhšie pôsobili.
Príroda Malých Karpát - expozícia je zameraná na živú a neživú prírodu CHKO Malé Karpaty.
Sakrálne pamiatky - prezentuje diela rôzneho pôvodu a rozličných umelecko-historických hodnôt. Expozícia je koncipovaná je od zrodu človeka po jeho odchod z tohto sveta.
Štefan Cyril Parrák - pocta kráľovi zberateľov - reprezentačný výber z rozsiahlej bierky ľudových a umeleckohistorických pamiatok.