Na úpätí južných svahov Nízkych Tatier, hlboko v horách medzi ihličnatými lesmi, leží mlčanlivé svedectvo hrôz. Sú to stopy po osade. V mierne sa zvažujúcom údolí, v nadmorskej výške 924 metrov, stála ešte začiatkom marca 1945 osada Kalište. Osada je dnes vyhlásená za Národnú kultúrnu pamiatku.
Dnes by sme márne hľadali nejaké stopy a údaje o jej vývoji. Iba základy zborených a vypálených domov, cintorín, dva domky s kaplnkou a osamotený, dopoly zborený strom nad hrobom padlých partizánov sú tlmočníkmi tragických udalostí. Dňa 18. marca 1945 bola osada vypálená. Obyvateľstvo, ktoré zostalo nažive, sa vysťahovalo. Kdesi v nacistických archívoch sa azda nachádza rozkaz, kde vedľa názvu Kalište stojí osudné slovo "liquidieren".
V 2 domčekoch je sprístupnená expozícia múzea SNP pod názvom Partizánska republika. Spolu s expozíciou bol sprístupnený aj nový pamätník a lokalitou vedia aj náučný chodník s názvom Ako žili Kališťania. Tvorí ho 17 informačných tabúľ, ktoré sú umiestnené v celom areáli.
Prístup je z Donovál pešo po žltej značke (4 - 5 km), po cyklotrasách z okolitých obcí alebo motorovými vozidlami úzkou asfaltovou vozovkou z Moštenice.
Môže sa Vám hodiť ponuka na Hauzi: ubytovanie Banská Bystrica