Popis atrakcie

Nevysoký vrch Lysec v chotári obce Ľuboreč je vyhasnutou sopkou a patrí k turisticky atraktívnejším lokalitám pohoria Ostrôžky. Okrem peknej prírody a výhľadom na roztrúsené malebné dedinky v okrese Lučenec, oplýva aj kúskom zaujímavej histórie.

Vo vrcholovej časti sa nachádzajú zaujímavé skalné útvary vulkanického pôvodu. Vzhľadom na čiastočné zalesnenie, je výhľad na Ipeľskú kotlinu až do Maďarska možný iba zo svahov pod vrcholom. Vrchol však ukrýva pozostatky pravekého hradiska vo forme okružného valu, ktorý svedčí o osídlení ľuďmi kyjatickej kultúry z mladšej doby bronzovej.

Ďalšou zaujímavosťou vrchu Lysec je aj prieskumná banská štôľňa s dĺžkou približne 150 m nachádzajúca sa pod vrchom. V tejto štôlni počas zimných mesiacov prebývajú netopiere a zo zeme vyrastajú zaujímavé ľadové cencúle. Vstupný otvor do štôlne sa nachádza v blízkosti viditeľnej lesnej cesty, avšak oficiálny turistický chodník k nej nevedie.

Na Lysec je možné sa dostať po modrej turistickej trase z mesta Lučenec (cca 11 km). Ďalej z obce Ľuboreč (cca 6 km), Pravica (časť Imrov Kopec) (cca 5 km), Senné (časť Príboj), Lentvora či Praha. Trasa sa radí medzi stredne náročné.

ubytovanie okres Lučenec
Mapa
Turistická mapa (GPS 48.34889, 19.46556)
Google mapy (navigácia)
Ubytovanie
Booking.com

Najbližšie tipy na výlet v okolí Lysec - 716 m n. m.

8.5 km
Vrch Bralce - 817 m n.m.
Turistika

Vrch Bralce je lokálne známy turistický cieľ. Nachádza sa v stredoslovenskom sopečnom pohorí Ostrôžky, ktoré je bohaté na pozostatky sopečnej činnosti. Vrch sa vypína nad...

Tuhár
10.0 km
Aquatermal Strehová
Kúpanie

Celoročný relax a zábavu ponúka termálne kúpalisko Aquatermal Strehová. Kúpalisko sa nachádza v malebnej a turistami vyhľadávanej obci Dolná Strehová, na juhu Slovenska.

...
Dolná Strehová
10.9 km
Jazdenie na koňoch Ružiná
Kone, jazdectvo

Agroturistické zariadenie rodinného charakteru v Ružinej je skvelým miestom pre rodiny s deťmi, ale i ľudí, ktorí milujú kone, prírody a hlavne pokoj a ticho.

Areál sa r...

Ružiná
12.1 km
Divínsky hrad
Zrúcaniny

Zrúcanina gotického hradu Divín sa nachádza priamo v obci Divín.

Hrad Divín bol vybudovaný v 13.storočí. V 16.storočí sa hradu zmocnil Žigmund Balassa, ktorý dal hrad ...

Divín
12.2 km
Kaštieľ Divín
Hrady, zámky, kaštiele

V zrekonštruovaných priestoroch Zichyho kaštiela v Divíne sa nachádza Múzeum histórie obce Divín. V jeho expozíciách získate zhliadnete prehľad histórie, prírody a iných ...

Divín
12.6 km
Priehrada Ružiná
Kúpanie

Jednou z mnohých vodný nádrží, ktoré na Slovensku máme, je aj vodná nádrž Ružiná nachádzajúca sa v košatom náručí lesov Lučenskej kotliny.

Vodná nádrž Ružiná je pomenova...

Ružiná
13.3 km
Budinská skala - 765 m n. m.
Turistika

Dedinka Budiná a jej okolité lesy sú miestom, ktoré je nesmierne bohaté na prírodné krásy a výtvory. Vďačiť za to môže aj svojmu sopečnému pôvodu a postupnému zvetrávaniu...

Budiná
13.3 km
Mestské kúpalisko v Lučenci
Kúpanie

Mestské kúpalisko v Lučenci je medzi miestnymi, aj napriek väčším okolitým strediskám, veľmi obľúbeným a vyhľadávaným letným kúpaliskom s príjemnou atmosférou a pekným pr...

Lučenec