Kontakt
  • GPS: 48.44828, 19.53304
Popis atrakcie

Zrúcanina gotického hradu Divín sa nachádza priamo v obci Divín.

Hrad Divín bol vybudovaný v 13.storočí. V 16.storočí sa hradu zmocnil Žigmund Balassa, ktorý dal hrad v roku 1559 opevniť. Bol spevnený parkán južnou trojbokou baštou, ale podobná bašta sa zrejme nachádzala i na severe. Následne prebehla stavba celého predhradia, ktoré obopínalo hrad z troch strán. Ani to však nestačilo na jeho obranu a v roku 1575 po niekoľkodňových urputných bojoch bol napriek hrdinskému odporu hrad dobytý tureckým vojskom.

Po roku 1666 hrad zdedil krajinský a stoličný hodnostár Imrich Balassa, ktorý sa smutne preslávil násilníckymi činmi. Prepadával a raboval okolité dediny. Preto cisárske vojsko v roku 1679 po trpkých skúsenostiach s majiteľom, z rozhodnutia Vojenskej dvorskej rady hrad Divín dobilo a vyhodilo do povetria.

Zrúcanina hradu Divín sa nachádza priamo v obci Divín. Auto môžete odstaviť na parkovisku pri renesančnom kaštieli, prípadne zastavíte niekde popri ceste v okolí kostola.

Potom sa peši dostanete k opevnenému kostolu s dvoma vežami, odkiaľ je to len niekoľko minút pešieho výstupu na hrad. Ideálne je odtiaľto sledovať červené turistické značky, ktoré vás povedú do bočnej uličky. Okrajom lesíka a záhrad vystúpite na malú lúku, kde sa nachádza aj cintorín priamo pod hradom. Celý výstup netrvá viac ako 1/4 hodiny.

ubytovanie Divín
Mapa
Turistická mapa (GPS 48.44828, 19.53304)
Google mapy (navigácia)
Ubytovanie
Booking.com

Najbližšie tipy na výlet v okolí Divínsky hrad

0.1 km
Kaštieľ Divín
Hrady, zámky, kaštiele

V zrekonštruovaných priestoroch Zichyho kaštiela v Divíne sa nachádza Múzeum histórie obce Divín. V jeho expozíciách získate zhliadnete prehľad histórie, prírody a iných ...

Divín
2.0 km
Priehrada Ružiná
Kúpanie

Jednou z mnohých vodný nádrží, ktoré na Slovensku máme, je aj vodná nádrž Ružiná nachádzajúca sa v košatom náručí lesov Lučenskej kotliny.

Vodná nádrž Ružiná je pomenova...

Ružiná
2.4 km
Jazdenie na koňoch Ružiná
Kone, jazdectvo

Agroturistické zariadenie rodinného charakteru v Ružinej je skvelým miestom pre rodiny s deťmi, ale i ľudí, ktorí milujú kone, prírody a hlavne pokoj a ticho.

Areál sa r...

Ružiná
6.3 km
Hradisko na Striebornej
Turistika

Hradisko na Striebornej neďaleko Cinobane je vzácnym archeologickým náleziskom z obdobia kyjatickej kultúry. Ide o komplex hradiska, pohrebiska, ako aj neopevnených osád ...

Cinobaňa
7.8 km
Budinská skala - 765 m n. m.
Turistika

Dedinka Budiná a jej okolité lesy sú miestom, ktoré je nesmierne bohaté na prírodné krásy a výtvory. Vďačiť za to môže aj svojmu sopečnému pôvodu a postupnému zvetrávaniu...

Budiná
12.1 km
Lysec - 716 m n. m.
Turistika

Nevysoký vrch Lysec v chotári obce Ľuboreč je vyhasnutou sopkou a patrí k turisticky atraktívnejším lokalitám pohoria Ostrôžky. Okrem peknej prírody a výhľadom na roztrús...

Ľuboreč
12.7 km
Ranč Haferník
Kone, jazdectvo

Ranč Haferník sa nachádza v lone krásnej prírody Slovenského rudohoria, kde si môžete do sýtosti oddýchnuť pri potulkách, jazdení na koňoch a spoznávaní prírodných krás.

...
Detvianska Huta
15.0 km
Dom umenia Arteska
Múzeá a história

Dom umenia Arteska v Detve je súkromné kultúrne centrum moderného vizuálneho umenia poskytujúce priestor študentom a neprofesionálnym umelcom na svoju prezentáciu.

Počas...

Detva