Michalská brána v Bratislave bývala súčasťou mestského opevnenia zo 14. storočia. Je jedinou zachovalou bránou z pôvodne štyroch vstupných mestských brán. Svoje pomenovanie dostala podľa gotického kostola sv. Michala, ktorý sa nachádzal pred opevnením a bol zbúraný v 16. stor. kvôli Turkom.
Nad Michalskou bránou je nadstavená tzv. Michalská veža, v ktorej Mestské múzeum v Bratislave zriadilo dočasnú výstavu - Michalská veža: po rekonštrukcii. Výstava Vás necháva spoznať históriu stavebného vývoja a postupnej premeny funkcie veže. Jej priestory, ktoré by inak slúžili ako výstavné miestnosti či miesto tranzitu, teraz poskytujú možnosť pre zastavenie sa a hlbšie spoznávanie histórie pamiatky. Odhaľuje aj staršie vrstvy a materiály, ktoré by inak pred očami návštevníčok a návštevníkov zostali skryté pod vrstvou zjednocujúcej omietky.
S Michalskou vežou súvisí aj stredoveký barbakán – súčasť mestského opevnenia, na ktorého pôdoryse neskôr vyrástli meštianske domy. V jednom z nich je dodnes zachovaná Lekáreň U Červeného raka, ktorá je návštevníckym centrom, kde si môžete kúpiť vstupenky na Michalskú vežu.
Z 51 metrov vysokej Michalskej veže, konkrétne z hornej terasy, si možno vychutnať očarujúci výhľad na hrad a Staré mesto.
Môže sa Vám hodiť ponuka na Hauzi: ubytovanie Bratislava - Staré Mesto