Múzeum židovskej kultúry v Žiline sídli v budove bývalej ortodoxnej syngógy. Pomerne jendoduchá budova ukrýva vo svojom interiéri pôvodný mobiliár. Synagóga sa aj v súčasnosti využíva na na duchovné účely a pre širokú verejnosť je sprístupnená časť, kde je inštalovaná expozícia Múzea židovskej kultúry.
Exponáty sú vystavené v zadnej tzv. ženskej časti synagógy, ktorá je od modlitebne oddelená drevenou mrežou, cez ktorú môže návštevník vidieť priestorové usporiadanie modlitebne. Pomernú časť vystavených exponátov tvoria sakrálne predmety, ktoré sú majetkom žilinskej židovskej náboženskej obce.
Najvýznamnejším exponátom je ručne písaná Kniha zákona (Sefer Tóra), ktorú tvorí dlhý pás pergamenu navinutého na dvoch tyčiach. Zaujímavým exponátom je určite aj ručne vyšívaný svadobný baldachýn tzv.chupa z roku 1907, pod ktorým sa vykonávali svadobné obrady. Prostredníctvom exponátov má každý návštevník možnosť podrobnejšie sa oboznámiť so špecifickou kultúrou a životom židov, ako aj so základmi judaizmu.
Môže sa Vám hodiť ponuka na Hauzi: ubytovanie Žilina