V Liptovskom Hrádku vzniklo v roku 1955 Okresné vlastivedné múzeum hornoliptovského ľudu, ktoré bolo akýmsi predchodcom súčasného Národopisného múzea. Organizačne je pričlenené k Liptovskému múzeu v Ružomberku. Múzeum sídli v priestoroch budovy Soľného úradu.
Návštevníkom ponúka 5 stálych expozícií:
HISTORICKÁ SOĽNÁ CESTA - prostredníctvom výtvarných diel a textového materiálu približuje dejiny obchodu so soľou a cesty, ktorými táto vzácna surovina do Liptovského Hrádku prichádzala.
MODROTLAČ V LIPTOVE - prezentuje dejiny modrotlačiarstva ako cechového remesla v Liptove, ľudový odev a bytový textil z modrotlače, výstavu modrotlačových foriem. Súčasťou expozície je aj rekonštrukcia dielne posledného majstra Daniela Žišku z Hýb.
GALÉRIA PALIČKOVANEJ ČIPKY - predstavuje krásu liptovskej paličkovanej čipky, charakteristické vzory čepcových čipiek, čipka používaná v ľudovom odeve a bytovom textile.
ÚRAD PREFEKTA LIKAVSKO - HRÁDOCKÉHO KOMORSKÉHO PANSTVA - expozícia venovaná dobovému nábytku s bohatou zbierkou poľovníckych trofejí, ktorá približuje obdobie konca 18. a začiatku 19. storočia.
EXPOZÍCIA OVČIARSTVA - špecializovaná expozícia pastierskej kultúry je inštalovaná v podkroví historického objektu. Prezentuje kultúrne tradície spojené s tradičnými formami chovu oviec. Medzi vystavenými exponátmi nechýbajú drevené salašné stavby, úžitkové predmety na spracovanie ovčieho mlieka, ako aj odevy a charakteristické odevné doplnky ovčiarov z viacerých regiónov Slovenska.