Kontakt
  • Námestie slobody 6, Nové Mesto nad Váhom
Popis atrakcie

Podjavorinské múzeum sídli v barokovej budove zo 17. storočia, zvanej Gilániho dom. v Novom Meste nad Váhom. Založené bolo už v roku 1951 a od 70.-tych rokov sa zameriava hlavne na kultúrnu a literárnu históriu trenčianskeho regiónu.

Návštevníci si môžu prezrieť zaujímavú expozíciu, ktorá je venovaná histórii Nového Mesta a okolia, jeho kultúre a tradíciám. Je členená na jednotlivé časti venované archeológii, histórii, etnografii, dejinám remeselníckych cechov a miestnej cirkevnej histórii.

Historicky veľmi hodnotná a očarujúca je určite aj expozícia s názvom “sedliacka izba”, ktorá prezentuje bohatú ľudovú kultúru a tradičné bývanie obyvateľov novomestského regiónu. Spôsob ľudového odievania je dokumentovaný charakteristickými typmi ľudového odevu, ktoré návštevníci môžu taktiež obdivovať.

K najvzácnejším exponátom patrí Koryčanská", alebo tiež "Beckovská" madona, ktorej vernú kópiu si môžete pozrieť v tomto múzeu.

ubytovanie Nové Mesto nad Váhom
Mapa
Turistická mapa (GPS 48.7582, 17.83055)
Google mapy (navigácia)
Ubytovanie
Booking.com

Najbližšie tipy na výlet v okolí Podjavorinské múzeum

2.1 km
Zelená voda
Kúpanie

Zelená voda je jazero vzdialené asi 2km od Nového Mesta nad Váhom, ktoré nesie rovnaký názov ako priľahlé rekreačné stredisko. Vzniklo ťažbou štrku pred viac ako 30 rokmi...

Nové Mesto nad Váhom
5.8 km
Čachtické múzeum
Múzeá a história

Snáď neexistuje človek, ktorý by nepoznal tajomnú obec Čachtice, preslávenú najmä vďaka smutne známej krvavej Čachtickej panej Alžbete Bátoryovej.

Miestny hrad i obec vš...

Čachtice
6.2 km
Hrad Beckov
Zrúcaniny

Hrad Beckov sa vypína na vysokom strmom brale nad obcou Beckov. História hradu siaha do 12.storočia, kedy sa starý hrad spomína v kronike od anonymného kronikára.

Vápenc...

Beckov
6.3 km
Čachtický hrad
Zrúcaniny

Čachtický hrad vznikol v prvej polovici 13. storočia. Patril medzi prvé hrady, ktoré zabezpečovali západnú hranicu Uhorska, najmä v 13. storočí, keď ho spravoval hradný k...

Čachtice
7.0 km
Rozhľadňa Hájnica
Rozhľadne

V malej a možno na prvý pohľad nenápadnej dedinke Haluzice vyrástla na kopci Hájnica menšia, ale zato veľmi romanticky pôsobiaca rozhľadňa.

Drevená, 7 metrov vysoká, roz...

Haluzice
7.6 km
Haluzická tiesňava
Turistika

Haluzická tiesňava nie je typickou tiesňavou, kde nájdete zástupy nadšených turistov. Táto tajuplná tiesňava je na menej známa, ale napriek tomu ukrýva neskutočné prírodn...

Haluzice
7.9 km
Ski centrum Kálnica
Lyžovanie

Lyžiarske stredisko Ski centrum Kálnica sa nachádza v Strážovských vrchoch, 27 km od Trenčína. Celková dĺžka zjazdoviek jeho zjazdoviek 2,3 km. Zjazdovky sú umelo zasnežo...

Kálnica
9.3 km
Veľký Plešivec
Turistika

Veľký Plešivec je dôkazom toho, že aj tie nižšie vrchy dokážu ponúknuť čarovné potulky lesom.

Tento najvyšší vrch Čachtických Karpát sa nachádza nad obcami Čachtice a H...

Hrachovište