Popis atrakcie

Národná prírodná rezervácia Dreveník spolu so skalným mestom je jedným z unikátnych klenotov slovenskej prírody. Ide o najväčšiu travertínovú kopu na Slovensku. NPR Dreveník spája pôsobivé skalné mestá, jaskyne, horolezecké steny a nádhernú krajinu navôkol.

Skalné mesto Dreveník má dĺžku približne 2 kilometre a nachádza sa v blízkosti ďalších travertínových kôp - Sobotisko, Spišský hradný vrch, Ostrá hora či Sivá brada. Od roku 1925 je chránenou oblasťou a od roku 1993 dokonca jednou z lokalít svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Samotný komplex skalného mesta Dreveník sa rozdeľuje na dve základné skalné mestá – Peklo a Raj. Už názvy vypovedajú o charaktere jednotlivých skalných miest. Peklo je pochmúrna spleť úzkych skalných chodieb, ktoré zvierajú až 40 metrov vysoké steny. Naopak Raj je tvorený rozmanitými vežičkami.

Veľmi pôsobivá je aj vrcholová plošina Dreveníka, z jej najvyššieho bodu sa vám naskytne krásny pohľad na okolie - Hornádsku kotlinu, blízke Branisko, Volovské vrchy a Levočské vrchy. Okrem výhľadu vás určite zaujmú aj typické krasové formy - závrty a škrapy.

Prírodnou rezerváciou Dreveník vedie cca 4km dlhý značený turistický a náučný chodník zo Spišského Podhradia a z obce Žehra.

ubytovanie okres Spišská Nová Ves
Mapa
Turistická mapa (GPS 48.98609, 20.77562)
Google mapy (navigácia)
Ubytovanie
Booking.com

Najbližšie tipy na výlet v okolí Skalné mesto Dreveník

0.6 km
Ranč F&A&H
Kone, jazdectvo

Ranč pod Spišským hradom F&A&H sa nachádza 1 km južne od Spišského hradu, priamo pod Dreveníkom (chránená krajinná oblasť).

Ranč ponúka jazdu na koňoch a poníkoch aj s m...

Žehra - Hodkovce
1.7 km
Hrnčiarstvo na Spišskom Hrade
Iné atrakcie

Na Spišskom hrade sa dajú spoznávať nielen tajné zákutia a dychberúce historické monumenty, ale i to, ako sa kedy vyrábala keramika.

Navštívte Hradné hrnčiarstvo na Spiš...

Spišské Podhradie
1.7 km
Spišský hrad
Zrúcaniny

Spišský hrad patrí medzi najrozsiahlejšie hradné komplexy Európy a je zároveň našim najväčším hradom. V roku 1993 bol zaradený na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UN...

Žehra - Hodkovce
6.7 km
Rajtopíky - 1036 m n. m.
Turistika

Západnú časť pohoria Branisko vypĺňa vrch Rajtopíky, ktorý je súčasťou rovnomennej prírodnej rezervácie. Je to pomerne turistami nepoznané miesto, kde si môžete užiť krás...

Dúbrava
7.2 km
Sľubica - 1129 m n. m.
Turistika

Sľubica je tretí najvyšší vrch Braniska. Medzi turistami je veľmi obľúbený najmä v zimnom období, a preto nečudo, že sa tu každoročne koná „Zimný výstup na Sľubicu“.

Už...

Slatvina
9.6 km
Smrekovica - 1199 m n. m.
Turistika

Severozápadnú časť pohoria Branisko vypĺňa Smrekovica, ktorá je najvyšším vrchom tohto pohoria. Vypína sa nad obcami Vyšný Slavkov a Poľanovce. Smrekovica je vďačným turi...

Poľanovce
10.9 km
Biela skala - 926 m n. m.
Turistika

Vo Volovských vrchoch sa nachádza turistami obľúbená lokalita Biela skala. Vyhľadávaný vrch je charakteristický svojimi vápencovými bralnými stenami spadajúcimi do Poráčs...

Slovinky
12.0 km
Markušovské steny
Turistika

Ľavý breh rieky Hornád obopínajú mohutné a strmé skalné steny, ktorá vytvárajú neopakovateľnú krajinnú scenériu. Markušovské steny predstavujú ideálny a nenáročný výlet v...

Markušovce