Popis atrakcie

Príjemnou lokalitou pre rodinný výlet sú určite Teplické serpentíny. Ide o sústavu jazierok a potôčikov vo svahu vrchu Teplica nad Turčianskou Štiavničkou tečúcich popri horskom chodníku serpentínami. Prechádza v tejto lokalite je skutočným balzamom pre dušu.

Teplické serpentíny dala vybudovať rodina Révajovcov v roku1870, ktorých kaštieľ, mauzóleum a park/arborétum sa nachádza v obci Turčianska Štiavnička. Serpentíny sú obkolesené hustým lesom, ktorý ich oddeľuje od cesty. Teplické serpentíny predstavujú dômyselný historický systém prívodu vody do obce.

Neustály prietok čírej vody vytvoril úžasné travertínové útvary. Obdivovať môžete travertínové kopy, kaskády či terasy, ktoré spolu s pramienkami vody vytvárajú maličké vodopádiky. Samotný chodník pomedzi serpentíny vedie až na vrch Teplica, odkiaľ je krásna vyhliadka na hrebeň Malej Fatry.

V roku 2008 bola táto pomerne málo navštevovaná lokalita zaradená medzi „sedem divov Turca“. K Teplickým serpentínam sa dostanete smerom od minerálneho prameňa na južnom konci obci Turčianskej Štiavničky. Chodník je neoznačený, ale zato viditeľne vyšliapaný.

Môže sa Vám hodiť ponuka na Hauzi: ubytovanie Turčianska Štiavnička
Mapa
Turistická mapa (GPS 49.07268, 19.02334)
Google mapy (navigácia)
Nie sú žiadne komentáre. Môžete pridať komentár alebo nahrať fotografie tejto atrakcie.
Ubytovanie
Booking.com

Najbližšie tipy na výlet v okolí Teplické serpentíny

1.0 km
Anglický park a kaštieľ Révayovcov
Iné atrakcie

!! Z dôvodu rekonštrukciej nie je park ani kaštieľ v súčasnoti prístupný verejnosti !!

Na okraji rozsiahleho anglického parku v Turčianskej Štiavničke stojí renesančný k...

Turčianska Štiavnička
2.0 km
Sklabinský hrad
Zrúcaniny

Ak ste niekedy cestovali autom smerom do Martina, určite ste v blízkosti malebnej obce Sklabinský Podzámok videli v diaľke sa črtať zrúcaninu hradu Sklabiňa. Zrúcanina hr...

Sklabinský Podzámok
2.4 km
Katova skala
Turistika

Temnou povesťou opradená skala sa týči nad obcou Sklabinský Podzámok. Vrchol poskytuje nádherný polkruhový výhľad na Veľkú Fatru, časť turčianskej kotliny a aj na lúčansk...

Sklabinský Podzámok
2.6 km
Sučianska skala
Iné atrakcie

Monumentálna skala, ktorá sa vypína nad obcou Sučany pri Martine, je obľúbená najmä u horolezcov, avšak aj pocestným či turistom má čo ponúknuť.

Vďaka svojej vynikajúcej...

Sučany
3.6 km
Ranč Stará Teheleň
Kone, jazdectvo

Túžite si obzrieť prírodu Turca z konského chrbta, absolvovať jazdecký kurz a naučiť sa jazdiť alebo sa previezť na koni v areáli, či spraviť radosť deťom? Toto všetko a ...

Sučany
4.4 km
Detský Zábavný Park - Pizza Pub OREA
Iné atrakcie

Otvorili sme v našom areáli Pizza Pubu OREA najväčší detský zábavný park v regióne Martin. Je zameraný pre deti vo veku od 1,5 do 14 rokov.

V parku môžte nájsť napr. 1 s...

Sučany
5.5 km
Rozhľadňa na Tŕní
Rozhľadne

Vidiecke prostredie turčianskeho regiónu okolo Turčianskeho Jasena, Belej - Dulíc a Kalníka doslova láka na turistiku, víkendové prechádzky či cyklotúru. A práve táto lok...

Turčianske Jaseno
6.8 km
Lyžiarske stredisko Jasenská dolina
Lyžovanie

Lyžiarske stredisko Jasenská dolina sa nachádza v pohorí Veľká Fatra. Nachádzajú sa tu dve strediská - Kašová a Lehota.

Stredisko Kašová sa nachádza v dolnej časti Jasen...

Belá - Dulice