Kontakt
  • GPS: 48.40307, 18.87716
Popis atrakcie

V Štiavnických vrchoch leží príťažlivá tisícovka, ktorá na svojom vrchole každoročne privíta množstvo turistov. Je ňou vrch Sitno.

Toto sopečné pohorie je skvelým tipom na výlet nielen pre nadšencov turistiky, ale hlavne pre rodiny s deťmi. Cesta na vrchol nie je náročná, aj keď si ju zo začiatku treba vyšliapať. Zvládnuť by ste to mali za necelé 3 hodiny.

Pod vrcholom nezabudnite odbočiť k tajomnej zrúcanine hradu Sitno a preskúmať ju z každej dostupnej strany. Na mieste sa dozviete aj niečo z histórie, keď toto miesto obliehali Turci.

Najvyšší vrch Štiavnických vrchov ponúka je pôsobivý výhľad na okolitú krajinu. Ešte lepší výhľad budete mať z drevenej rozhľadne, ktorá je v prevádzke v mesiacoch máj až september a zároveň plní funkciu informačného strediska.

Do širokého okolia sa vyníma i rádiový a televízny vysielač, ktoré spestrujú vrchol Sitna.

Keď sa nádhernými výhľadmi už dostatočne nasýtite, zamierte na chatu A. Kmeťa, kde si doprajte niečo dobré pod zub a načerpajte sily na zostup.

Zaujímavosťou tohto vrchu je, že na jeho vrchole objavili archeológovia pozostatky pravekého sídla. Aj preto je tento vrch opradený povesťami a starými legendami.

Výstupových trás na Sitno je niekoľko. Tá najkratšia, ale i najstrmšia trasa výstupu vedie od Počúvadlianskeho jazera. Menej strmý chodník po zelenej značke vedie z Banskej Štiavnice.

Môže sa Vám hodiť: ubytovanie Banská Štiavnica
Mapa
Turistická mapa (GPS 48.40307, 18.87716)
Google mapy (navigácia)
Nie sú žiadne komentáre. Môžete pridať komentár alebo nahrať fotografie tejto atrakcie.
Ubytovanie
Booking.com

Najbližšie tipy na výlet v okolí Vrch Sitno

0.7 km
Sitniansky hrad
Zrúcaniny

Na andezitových bralách turisticky vyhľadávaného vrchu Sitno, sa nachádza rovnomenná hradná zrúcanina. Hrad Sitno býval mohutným, kamenným stredovekým hradom, ktorý bol p...

Ilija
1.6 km
Počúvadlianske jazero
Kúpanie

Počúvadlianske jazero (alebo tiež tajch Počúvadlo) je jazero umelého pôvodu, tzv. tajch, ktoré sa nachádza v okolí Banskej Štiavnice pri obci Počúvadlo. Nádherná a tichá ...

Počúvadlo
3.7 km
Vindšachtské jazero
Kúpanie

Vindšachtské jazero sa nachádza v láskavom náručí Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy. Nájdete ho na okraji obce Štiavnické Bane.

Rozprestiera sa na ploche 4,4 ...

Štiavnické Bane
3.7 km
Evičkino jazero
Kúpanie

Evičkino jazero je umelo vybudované jazero, ktorého bohatá história siaha až do stredoveku. Nachádza sa na okraji obce Štiavnické Bane.

Jeho rozloha je 2.32 ha a dýcha r...

Štiavnické Bane
3.7 km
Richňavské jazerá
Kúpanie

Richňavské jazerá sa nachádzajú na okraji obce Štiavnické Bane. Sú to vlastne dve umelé vodné nádrže - Veľké Richňavské jazero a Malé Richňavské jazero, ktoré v minulosti...

Štiavnické Bane
4.7 km
Ranč Nádej
Kone, jazdectvo

Vychádzky na koňoch, jazdecké kurzy pre začiatočníkov i pokročilých jazdcov, vozenie detí na poníkovi, krásnu prírodu, dobré jedlo a ubytovanie priamo na ranči. To všetko...

Svätý Anton
5.2 km
Kaštieľ v Svätom Antone
Hrady, zámky, kaštiele

Kaštieľ v Svätom Antone je Národná kultúrna pamiatka. Postavený bol na mieste opevneného stredovekého hrádku z 15. storočia a počas doby svojej existencie bol viackrát pr...

Svätý Anton
5.4 km
Banské múzeum v prírode
Technické pamiatky

V prírode Banskej Štiavnice v malebnom údolí pod tajchom Klinger na okraji mesta sa nachádza Banské múzeum v prírode (banský skanzen). Banský skanzen má dve expozície - p...

Banská Štiavnica