Popis atrakcie

Svoju čarovnú moc a silu do dnešných čias ukazuje všetkým turistom aj zvolenská príroda. Neďaleko obce Hrochoť nájdete prírodné divy. Jedným z týchto úchvatných Hrochoťských divov je aj blúdivý Bátovský balvan.

Tento obrovský prírodný úkaz je vyhlásený za prírodnú pamiatku v správe CHKO Poľana. Nachádza sa na ľavej strane cesty z Hrochote na Kyslinky.

Aj keď je menej známy, určite toto miesto stojí za podniknutie malého výletu pokojne aj s celou rodinkou. Nenáročnú prechádzku k tomuto balvanu zvládnu aj drobci.

K Bátovskému balvanu sa dá dostať pohodlne aj autom, ale okolitú atmosféru si dokonale vychutnáte, ak sa pôjdete pešo alebo na bicykli po veľkom okruhu Poľanou.

Bátovký balvan je osamotený, mohutný 14 metrov vysoký a 8 m široký aglomerátový kamenný blok, ktorý vzhliadnete už z diaľky. V svojej vrchnej časti je porastený trávou a drobnejšími stromčekmi.

Dôvodom jeho ochrany je potreba uchovať jeho vedeckú a estetickú hodnotu pre ďalšie pokolenia. Pozoruhodné je tiež to, že medzi spevneným sopečným materiálom je vidieť typickú sopečnú bombu hruškovitého tvaru, ktorá svedčí o tom, že v čase dopadu bola ešte v polotekutom stave.

Mapa
Turistická mapa (GPS 48.65851, 19.37885)
Google mapy (navigácia)
Ubytovanie
Booking.com

Najbližšie tipy na výlet v okolí Bátovský bludný balvan

3.8 km
Cyklotrasa po Poľane
Turistika

Milovníci cyklistiky, najmä tej horskej, by mali zavítať do prekrásnej Poľany. Poľana je bohatá nielen na turistické chodníky, ale i na pestrú spleť cyklo chodníkov.

Pre ...

Hrochoť
4.2 km
Poľana - Kyslinky
Turistika

Poľana je jedným z najvzácnejších komplexov Slovenska. Prispela k tomu aj sťažená dostupnosť jej územia a jeho špecifická poloha.

Väčšinu územia Poľany zaberajú husté, ne...

Strelníky
6.6 km
Kalamárka
Iné atrakcie

Kalamárka je prírodná lokalita v Detvianskom predhorí Poľany. To, čo vás v tejto lokalite očarí, je extrémne členitý reliéf, ktorý má za sebou už dlhú horolezeckú tradíci...

Detva
8.1 km
Detvianska Poľana
Zoológia a botanika

Chránená krajinná oblasť Poľana je zaradená do zoznamu UNESCO. Jej rozloha je 20360 ha.

Pohorie Poľana je naším najvyšším sopečným pohorím a na rovnomennom najvyššom vrch...

Hriňová
8.5 km
Vodopád Bystré
Vodopády

Národná prírodná pamiatka Vodopád Bystré sa nachádza na južných svahoch Poľany, asi 8 km severne od Hriňovej. Vodopád je vysoký 23 metrov a patrí medzi najmohutnejšie vod...

Hriňová
8.9 km
Melichova skala
Turistika

Rázovitú obec Detva z južnej strany stráži masívne bralo – Melichova skala, ktorá je súčasťou vysokej a divej Poľany.

Melichova skala je 30 m vysoká skalná veža vyčnievaj...

Detva
9.9 km
Kostol v Čeríne
Sakrálne pamätihodnosti

Dominantou obce Čerín je rannogotický kostol Sv. Martina zo začiatku 14. stor. Je to jedna z najvzácnejších pamiatok na okolí Banskej Bystrice. Zachovali sa v ňom stredov...

Čerín
10.5 km
Kúpalisko Detva
Kúpanie

Letné kúpalisko v Detve sa nachádza hneď vedľa známeho areálu Folklórnych slávností pod Poľanou. Kúpalisko je síce menšie, no zato má skutočne čo ponúknuť.

Nachádzajú sa ...

Detva