Popis atrakcie

Slovensko je bohatou krajinou na prírodné unikáty. Jedným z nich sú aj Dudinské travertíny. Predstavujú chránený prírodný útvar, ktorý sa nachádza v parku v kúpeľnom areáli Dudiniec. Vznikli vyzrážaním vody okolo minerálnych prameňov.

Najznámejším a najpútavejším útvarom sú takzvané Rímske kúpele (Močidlá) neďaleko miestneho amfiteátra, ktoré odkazujú na prítomnosť Rimanov na území dnešného Slovenska.

Tvorí ich 32 kamenných bazénov vytesaných do travertínu. Na travertínových stenách týchto bazénov môžete pozorovať skamenené zvyšky tráv, konárov a listov rôznych stromov.

Sústavou travertínových útvarov Vás bude sprevádzať Náučný chodník Dudinské travertíny. Okrem Rímskych kúpeľov má ďalších 6 zastávok pri jednotlivých travertínových útvaroch:

  • Travertínová terasa -- najmladší útvar skrášľujúci breh rieky Štiavnice
  • Kúpeľný prameň -- najväčšia travertínová kopa dosahujúca necelých 10 metrov
  • Tatársky prameň - traduje sa, že je nemým svedkom ukrutností páchaných Tatármi
  • Hostečný prameň -- bol využívaný na liečbu reumy
  • Šípová Ruženka - v jeho okolí kedysi rástli ruže
  • Očný prameň -- ľudia verili, že má zázračnú liečivú moc

V miestach, kde sa nachádzajú Rímske kúpele kedysi skutočne vyvierali aj minerálne pramene. Dnes sú však všetky zaniknuté, ale to im na ich čare neuberá, práve naopak, pôsobia tak ešte pútavejšie.

ubytovanie Dudince
Mapa
Turistická mapa (GPS 48.16675, 18.87541)
Google mapy (navigácia)
Ubytovanie
Booking.com

Najbližšie tipy na výlet v okolí Dudinské travertíny

0.0 km
Kúpalisko Dudinka
Kúpanie

K letu neodmysliteľne patrí voda, plávania, kúpanie, slnenie a relax. Takúto pravú letnú pohodu nájdete na termálnom kúpalisku Dudinka v kúpeľnom meste Dudince.

Kúpalisk...

Dudince
0.2 km
Kúpele Dudince - Wellnea
Kúpanie

Ak si potrebujete oddýchnuť, načerpať nové sily a zároveň chcete spraviť aj niečo prospešné pre svoje zdravie, navštívte kúpeľné mesto Dudince.

Kúpeľná liečba v kúpeľoch...

Dudince
5.0 km
Ochutnívka vína v historickej jaskynnej pivnici
Iné atrakcie

Zažite jedinečnú a neopakovateľnú atmosféru čarovnej vínnej pivnice ručne tesanej v tufovej skale a krásneho prostredia vsadeného do prírodnej scenérie skál a divokej prí...

Hontianske Moravce
7.3 km
Tesárska roklina
Turistika

Krupinská planina je lokalitou ako stvorenou pre dobrodruhov. Okrem prekrásnej panenskej prírody, majestátnych vrchov, rozmanitej fauny a flóry tu nájdete aj unikátne prí...

Hontianske Tesáre
7.9 km
Kúpele a wellness v Santovke
Kúpanie

Santovka wellness je termálne kúpalisko nachádzajúce sa v malebnej obci rovnomenného názvu. Kúpalisko je vybudované v prekrásnom prírodnom prostredí, obklopené bohatou fa...

Santovka
8.1 km
Travertínová kopa Santovka
Iné atrakcie

Obec Santovka, ako už z jej názvu môžete tušiť, je široko -- ďaleko známa hlavne svojimi minerálnymi prameňmi, rekreáciou a kúpeľmi. Práve minerálne pramene majú za násle...

Santovka
11.6 km
Skalné obydlia
Múzeá a história

Skalné obydlia v Brhlovciach sú slovenským unikátom a vzácnym klenotom, o ktorom tuší len málo ľudí. Ide o komplex skalných obydlí vytesaných do tufu.

V minulosti tieto ...

Brhlovce
11.9 km
Hontianske múzeum
Múzeá a história

Hontianske múzeum v Šahách bolo pôvodne v roku 1902 založené ako župné múzeum, na základe iniciatívy Hontiansko-župnej múzejnej spoločnosti. Toto múzeum neskôr zaniklo. Z...

Šahy