Popis atrakcie

Na Silickej planine v Slovenskom krase neďaleko obce Silica sa nachádza jaskynná priepasť Babská diera, ktorá stojí za to, aby ste ju navštívili. Nachádza sa v útrobách tamojšieho lesa, no vďaka miestnym informačným tabuliam, určite ju nebudete mať problém nájsť.

Babská diera je 46 metrov dlhá vertikálna jaskynná priepasť, pričom vstupný portál bol v minulosti krasovým závrtom. Okrem toho je však Babská diera zaujímavá aj niečím iným. Ide o kultové sídlo človeka kyjatickej kultúry.

Objaviteľ Ján Majko tu našiel v hĺbke 5 metrov niekoľko archeologických artefaktov - ľudské kosti a kúsky keramiky z mladšej doby bronzovej. Zrejme najzaujímavejším a najpozoruhodnejším nálezom je maska vyrobená z tvárovej časti ľudskej lebky. Práve tento artefakt dokazuje, že Babská diera bola kedysi miestom krvavých kultových obradov s ľudskými obeťami.

K Babskej diere sa dostanete po žltej trase z malého parkoviska tesne pred obcou Silica. Jaskynná priepasť sa nachádza asi 5 minút od rázcestníka Silická jaskyňa parkovisko.

Môže sa Vám hodiť ponuka na Hauzi: ubytovanie Silica
Mapa
Turistická mapa (GPS 48.55367, 20.50405)
Google mapy (navigácia)
Nie sú žiadne komentáre. Môžete pridať komentár alebo nahrať fotografie tejto atrakcie.
Ubytovanie
Booking.com

Najbližšie tipy na výlet v okolí Babská diera

0.5 km
Silická ľadnica
Jaskyne

Najlepší tip, ako sa počas letných horúčav schladiť je, navštíviť jaskyňu. Ale nie hocijakú. Vstúpte do priepasti Silickej ľadnice.

Jaskyňa Silická ľadnica patrí k najvý...

Silica
2.9 km
Gombasecká jaskyňa
Jaskyne

Gombasecká jaskyňa patrí medzi najvýznamnejšie jaskyne národného parku Slovenský kras. Býva označovaná aj ako rozprávková. Príroda dala kvapľom, rôzne bizarné tvary a pod...

Slavec
3.1 km
Biela vyvieračka
Iné atrakcie

Silická planina ukrýva nádhernú krasovú vyvieračku, známu tiež ako Biela vyvieračka. A niet sa čomu čudovať, lokalita je súčasťou národného parku Slovenský kras.

Biela v...

Slavec
6.7 km
Kečovské škrapy
Turistika

Planiny Slovenského krasu, presnejšie nad obcou Kečovo, na západnom svahu vrchu Maliník a Čertova diera sú posiate povrchovými krasovými útvarmi, nazývané tiež škrapy.

K...

Kečovo
7.3 km
Brzotínske skaly
Turistika

Ak zavítate do mesta Rožňava, vedzte, že Vás očarí nielen jeho historické jadro, ale aj jedinečná príroda, ktorá sa okolo mesta lákavo vinie. Iba kúsok od nej, presnejšie...

Brzotín
7.8 km
Dievčenská skala - 660 m n. m.
Turistika

Mesto Rožňava je krásne. Očarí vás nielen historickým centrom, ale aj prírodou, ktorou je obklopená. Na Silickej planine nájdete čarovné miesto, ktoré ponúka úžasnú turis...

Jovice
8.8 km
Jaskyňa Domica
Jaskyne

Ak zatúžite po malom výlete, ktorý si užijú nielen dospelý, ale i deti, vyberte sa spoznávať rozprávkové tajomno najväčšej slovenskej jaskyne Domica. Jaskyňa Domica sa na...

Kečovo
9.0 km
Konský Dvor
Kone, jazdectvo

Agroturistické zariadenie Konský dvor sa nachádza v obci Brzotín, asi 4 km od mesta Rožňava. Areál je obkolesený vrcholkami národneho parku Slovenský Kras.

Návštevníkom ...

Brzotín