Popis atrakcie

Planiny Slovenského krasu, presnejšie nad obcou Kečovo, na západnom svahu vrchu Maliník a Čertova diera sú posiate povrchovými krasovými útvarmi, nazývané tiež škrapy.

Kečovské škrapy sú snáď najznámejšími škrapovými poliami Slovenského krasu a vlastne aj celého Slovenska. Tieto škrapy majú formu skalných hrebienkov, ktoré v belasých farbách vykúkajú spoza trávnatého porastu.

Dlhodobou činnosťou človeka došlo k odplaveniu pôdy a vzniku krasového územia. V tejto lokalite sa nachádza aj mnoho chránených, vzácnych, sucho a teplomilných druhov rastlín i živočíchov.

Národný prírodná rezervácia Kečovské škrapy sa rozkladá na ploche 6,61 hektára. Paradoxom však je, že vyhlásením územia za národnú prírodnú rezerváciu a zákazom pasenia dobytka dochádza k postupnému zarastaniu škrapov divokou trávou a potláčaniu vzácnych druhov rastlín.

Škrapy sú prístupné z neďalekej obce Kečovo. V okrajových častiach lokality sa pre turistov nachádza aj niekoľko informačných tabúľ.

Kečovské škrapy podliehajú 5. stupňu ochrany a platí tu zákaz pohybovať sa mimo vyznačeného turistického chodníka.

Môže sa Vám hodiť ponuka na Hauzi: ubytovanie Kečovo
Mapa
Turistická mapa (GPS 48.4944, 20.4869)
Google mapy (navigácia)
Nie sú žiadne komentáre. Môžete pridať komentár alebo nahrať fotografie tejto atrakcie.
Ubytovanie
Booking.com

Najbližšie tipy na výlet v okolí Kečovské škrapy

2.2 km
Jaskyňa Domica
Jaskyne

Ak zatúžite po malom výlete, ktorý si užijú nielen dospelý, ale i deti, vyberte sa spoznávať rozprávkové tajomno najväčšej slovenskej jaskyne Domica. Jaskyňa Domica sa na...

Kečovo
6.3 km
Silická ľadnica
Jaskyne

Najlepší tip, ako sa počas letných horúčav schladiť je, navštíviť jaskyňu. Ale nie hocijakú. Vstúpte do priepasti Silickej ľadnice.

Jaskyňa Silická ľadnica patrí k najvý...

Silica
6.7 km
Babská diera
Turistika

Na Silickej planine v Slovenskom krase neďaleko obce Silica sa nachádza jaskynná priepasť Babská diera, ktorá stojí za to, aby ste ju navštívili. Nachádza sa v útrobách t...

Silica
7.8 km
Gombasecká jaskyňa
Jaskyne

Gombasecká jaskyňa patrí medzi najvýznamnejšie jaskyne národného parku Slovenský kras. Býva označovaná aj ako rozprávková. Príroda dala kvapľom, rôzne bizarné tvary a pod...

Slavec
8.2 km
Biela vyvieračka
Iné atrakcie

Silická planina ukrýva nádhernú krasovú vyvieračku, známu tiež ako Biela vyvieračka. A niet sa čomu čudovať, lokalita je súčasťou národného parku Slovenský kras.

Biela v...

Slavec
9.2 km
Kúpalisko Veronika
Kúpanie

Letné kúpalisko nachádzajúce sa v obci Gemerská Hôrka je obľúbenou oddychovou a rekreačnou zónou nielen pre miestnych aj pre ľudí zo širokého okolia.

V prevádzke je len ...

Gemerská Hôrka
10.7 km
Jaskyňa Peško
Jaskyne

Jaskyňa Peško je krasový tunel priechodný na oboch stranách. Nachádza sa v lesoch pri obci Bretka. Zujímavosťou tejto jaskyne je, že bola obývaná už v dobe kamennej. Nako...

Bretka
10.8 km
Kúpalisko Bretka - Zatvorené
Kúpanie

KÚPALISKO BRETKA JE Z TECHNICKÝCH PRÍČIN V SEZÓNE 2023 MIMO PREVÁDZKY!

Kúpalisko Bretka sa nachádza v obci Gemerská Panica a jeho tiché a prírodou obklopené prostredie j...

Gemerská Panica