Popis atrakcie

Planiny Slovenského krasu, presnejšie nad obcou Kečovo, na západnom svahu vrchu Maliník a Čertova diera sú posiate povrchovými krasovými útvarmi, nazývané tiež škrapy.

Kečovské škrapy sú snáď najznámejšími škrapovými poliami Slovenského krasu a vlastne aj celého Slovenska. Tieto škrapy majú formu skalných hrebienkov, ktoré v belasých farbách vykúkajú spoza trávnatého porastu.

Dlhodobou činnosťou človeka došlo k odplaveniu pôdy a vzniku krasového územia. V tejto lokalite sa nachádza aj mnoho chránených, vzácnych, sucho a teplomilných druhov rastlín i živočíchov.

Národný prírodná rezervácia Kečovské škrapy sa rozkladá na ploche 6,61 hektára. Paradoxom však je, že vyhlásením územia za národnú prírodnú rezerváciu a zákazom pasenia dobytka dochádza k postupnému zarastaniu škrapov divokou trávou a potláčaniu vzácnych druhov rastlín.

Škrapy sú prístupné z neďalekej obce Kečovo. V okrajových častiach lokality sa pre turistov nachádza aj niekoľko informačných tabúľ.

Kečovské škrapy podliehajú 5. stupňu ochrany a platí tu zákaz pohybovať sa mimo vyznačeného turistického chodníka.

ubytovanie okres Rožňava
Mapa
Turistická mapa (GPS 48.4944, 20.4869)
Google mapy (navigácia)
Ubytovanie
Booking.com

Najbližšie tipy na výlet v okolí Kečovské škrapy

2.2 km
Jaskyňa Domica
Jaskyne

Ak zatúžite po malom výlete, ktorý si užijú nielen dospelý, ale i deti, vyberte sa spoznávať rozprávkové tajomno najväčšej slovenskej jaskyne Domica. Jaskyňa Domica sa na...

Kečovo
6.3 km
Silická ľadnica
Jaskyne

Najlepší tip, ako sa počas letných horúčav schladiť je, navštíviť jaskyňu. Ale nie hocijakú. Vstúpte do priepasti Silickej ľadnice.

Jaskyňa Silická ľadnica patrí k najvý...

Silica
7.8 km
Gombasecká jaskyňa
Jaskyne

Gombasecká jaskyňa patrí medzi najvýznamnejšie jaskyne národného parku Slovenský kras. Býva označovaná aj ako rozprávková. Príroda dala kvapľom, rôzne bizarné tvary a pod...

Slavec
8.2 km
Biela vyvieračka
Iné atrakcie

Silická planina ukrýva nádhernú krasovú vyvieračku, známu tiež ako Biela vyvieračka. A niet sa čomu čudovať, lokalita je súčasťou národného parku Slovenský kras.

Biela v...

Slavec
9.2 km
Kúpalisko Gemerská Hôrka
Kúpanie

Letné kúpalisko nachádzajúce sa v obci Gemerská Hôrka je obľúbenou oddychovou a rekreačnou zónou nielen pre miestnych aj pre ľudí zo širokého okolia.

V prevádzke je len ...

Gemerská Hôrka
10.8 km
Kúpalisko Bretka
Kúpanie

Kúpalisko Bretka sa nachádza v obci Gemerská Panica a jeho tiché a prírodou obklopené prostredie je ideálnym miestom na relax.

V ponuke kúpaliska sú dva bazény, jeden pr...

Gemerská Panica
10.9 km
Prielom Muráňa
Turistika

V juhovýchodnej časti Licinskej pahorkatiny sa nachádza prírodná pamiatka Prielom Muráňa. Je to chránené územie už od roku 1980 a predmetom jej ochrany je tok rieky Muráň...

Bretka
11.1 km
Náučný chodník Prielom Muráňa
Turistika

V juhovýchodnej časti Licinskej pahorkatiny sa nachádza prírodná pamiatka Prielom Muráňa. V tejto lokalite je rieka Muráň obkolesená tesným kaňonovitým údolím v dĺžke 3,5...

Bretka